1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
2 years ago
12

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18

*
Mathematics
2 answers:
pishuonlain [190]2 years ago
5 0

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

Sergio [31]2 years ago
3 0

Answer:

choice b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Hot dogs come in packages of 8. Hot dog buns come in packages of 12. If Grace wants
TEA [102]
If one package of hot dogs buns is 12 than she need 2 packages
3 0
3 years ago
one third of a land is on maize, a fifth of the remainder is on potatoes and the rest which is 0.5 ha is on beans. how much of t
disa [49]

Answer: 1250\ m^2

Step-by-step explanation:

Let x= Total land.

Then for Maize = \dfrac{x}{3}    

For Potatoes = \dfrac15(x-\dfrac {x}{3})=\dfrac15(\dfrac{2x}{3})=\dfrac{2}{15}x

For beans = x- (\dfrac{x}{3}+\dfrac{2}{15}x)=0.5 \ ha

\Rightarrow\ x- (\dfrac{5x+2x}{15})=0.5 \ ha\\\\\Rightarrow\ x- (\dfrac{7x}{15})=0.5 \ ha\\\\\Rightarrow\  \dfrac{15x-7x}{15}=0.5 \ ha\\\\\Rightarrow\  \dfrac{8x}{15}=0.5 \ ha\\\\\Rightarrow\  x=0.5\times\dfrac{15}{8} \ ha\\\\\Rightarrow\  x=0.9375 \ ha

1 ha = 10000.00 m²

0.9375 ha = 9375 m²

Land for potatoes = \dfrac{2}{15}(9375) =1250\ m^2

Hence, 1250\ m^2 of the land is on potatoes.

7 0
3 years ago
What is the equation of a line that has a y-intercept of 4 and an x-intercept of -2?​
Furkat [3]

Answer:

y = 2x + 4

Step-by-step explanation:

Two points on this line are (-2, 0) and (0, 4).  Going from the first to the second, x increases by 2 (this is the 'run') and y increases by 4 ('rise').

Thus, the slope of this line is m = rise / run =  4/2 = 2

Using the slope-intercept formula, we get y = mx + b = 2x + b

Let x = -2 and y = 0 to find b:  0 = 2(-2) + b, so b = 4, and the desired equation is then:

y = 2x + 4

6 0
3 years ago
Please Help Me! The slope of diagonal AB is <br> , and its equation is
lakkis [162]
The slope is 0 and the equation is y = -2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP! (1/4) - 50 POINTS -
Annette [7]

Answer:

  D)  0.35

Step-by-step explanation:

The table gives the area between z=0 and the given magnitude of z. That is, the area between z = 0 and z = -0.6 is 0.23, as found in the 0.6 column of the table. Similarly, the area between z = 0 and z = 0.3 is 0.12, as found in the 0.3 column of the table.

The area between z = -0.6 and z = +0.3 is the sum of these areas:

  p(-.6<z<.3) = 0.23 +0.12 = 0.35

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A clothing store is having a sale on T-shirts. The first T-shirt you buy costs
    13·1 answer
  • the pencil and the laptop computer are both tools that help writers accomplish their tasks. Follow the clues below to find the y
    6·1 answer
  • 3,524 a que numero decimal corresponde?
    13·1 answer
  • Suppose that the population of deer in a state is 19,900 and is growing 3% each year. Predict he population after 10 years.
    7·1 answer
  • 6 inches edgesof what's the volume of jewelry box
    11·1 answer
  • PLEASE HELPPP!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • The elevations, in feet, of three cities are marked on the number line shown below.
    5·2 answers
  • How do you tell your best guy friend you like him??
    10·2 answers
  • Eva has a points card for a movie theater. She receives 65 rewards points just for signing up. She earns 13.5 points for each vi
    8·1 answer
  • Oliver wants to buy apples and blueberries to make a fruit tart. Apples cost $3.50 per pound and blueberries cost $3.25 per poun
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!