1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
3 years ago
12

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18

*
Mathematics
2 answers:
pishuonlain [190]3 years ago
5 0

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

Sergio [31]3 years ago
3 0

Answer:

choice b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP ME<br> Answer the question in the picture.
Sati [7]

Answer:

3^-2=1/9

3^0=1

3^1=3

3^2=9

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to the equations x^2 + 3 = 124?
babunello [35]
X^2=121
x=11 or x=-11
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An item is regularly priced at $35 . Deandre bought it on sale for 55% off the regular price. Whats the price now?
FromTheMoon [43]
15.75 this is the answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The endpoints of the diameter of a circle are (-12, 7) and (3, 15). What is the length of the diameter?
seraphim [82]

Answer: 17

Step-by-step explanation:

17

5 0
2 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
Digiron [165]

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A behavioral scientist investigated whether there is a significant difference in the percentages of men and women who purchase s
    14·1 answer
  • A family has a $93,411, 20-year mortgage at 5.4% compounded monthly. Find the monthly payment. Also find the unpaid balance afte
    5·1 answer
  • 40+60+x+42= <br> I need help with the question please help me
    8·1 answer
  • Help meh I will give brainiest!! Answer as much as you know.
    10·1 answer
  • I NEED HELP ASAP PLEASE!!
    12·1 answer
  • Maximum for n=100x 40y
    12·1 answer
  • From the statements made below, which is the only true statement ?
    6·1 answer
  • Which student correctly translated the phrase "twice the sum of a number cubed and nine" and evaluated it for r = 3?
    10·2 answers
  • I don't know how to solve but a small explanation would be nice​
    7·1 answer
  • Need help to understand how to do this.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!