Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
*
2 answers:
Answer:
Choice B.
Step-by-step explanation:
2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50
7.18 divided by 13 = 0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55
The difference is 5 cents.
~~~Hope this helps~~~ :)
Answer:
choice b
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Ten and five hundredths in decimal form is 10.05
x+-2*2-3x-7
x+4-3x-7
x+1.x-7
x.x-7
2x-7
Answer:
I love turtles I used to have one
they offer a lot of discounts prety much