If nick bought 5 apples for 4.45 what would be the cost for 7 apples
2 answers:
4.45/5 = .89 ea therefore if you multiply .89 by 7 you would get $6.23
Hi there!
First, we need to divide 4.45 by 5
Which would give us - 0.89
Therefore, now we know that each apple costs $0.89
2 more apples would be 0.89 + 0.89 + 4.45 = 6.23
Therefore the answer is $6.23 = 7 apples
Hope this helps you!
~DL
You might be interested in
Answer:
If the geometric shape is classified as a quadrilateral and all angles are equal then each angle as a right angle measuring at 90 degrees.
Step-by-step explanation:
I hope this helps!
Answer:
Mehru
Step-by-step explanation:
because
Answer:
204750
hope it helps
make me brainliest plz
Answer:
it y= - 8x
Step-by-step explanation:
X is less than it equaled to -4