If e is between them, then the distances DE and EF add to the total, DF. So the answer is just 27 + 34 which is 61, A
Answer:
$1.99 is more expensive.
Step-by-step explanation:
Given:
One type of lace edging cost $0.80 per foot
Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.
We need to find which is more expensive.
In $0.88 where one's place is 0.
In $1.99 where one's place is 1.
By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.
Hope you will understand the concept.
Thank you.
12 ounces will be left in the bottle
Turn the 1/4 into a decimal which is 0.25 and times that by 20 and you’ll get 5, 5 is the amount of ounces you poured for your friend. Subtract 20 ounces by 5 ounces and you’ll get 15 ounces, then subtract 15 by 3 which is the amount of juice you poured for yourself and you’ll be left with 12 ounces in the bottle.
There is no simplest form for a decimal. You can only simplify equations and fractions, not decimals. For example, could you simplify 1? I don't think you could. Well, it's the same concept for -3.75.
Hope that answered your question.