1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedaia [141]
3 years ago
12

A printer measuring 25" x

Mathematics
1 answer:
Black_prince [1.1K]3 years ago
6 0
Let the uniform space wall, surrounding the printer be x", then since the printer is to be centered on a rectangular table, the space at each side of the table is x".

Thus, the dimensions of the table is given by 25" + 2x" by 75 + 2x"

Given that the perimeter of the table is 264, recal that the perimeter of a triangle is 2(length + width), thus
2(25 + 2x + 75 + 2x) = 264
2(100 + 4x) = 264
200 + 8x = 264
8x = 264 - 200 = 64
x = 64/8 = 8

Therefore, the uniform space that will surrond the printer is 8".
You might be interested in
A= 158.368 ft2<br><br> Radius=<br><br> Diameter=
faltersainse [42]
A=(pi)d
158.368=3.14d
d=50.436
r=25.218
4 0
3 years ago
Find the greatest common factor between 32 and 40
natali 33 [55]

Answer: 8

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
For every 5 boys, there are 3 girls. If there are 60 students how many boys are there?
adell [148]

Answer:

not solvable

Step-by-step explanation:

so there is a ratio of 5:3

that equals 8 parts

if you divide 60 by 8 that's 7.5

times 7.5 by 5 and you get 37.5

don't know how u get half a person but that's just how it is

8 0
3 years ago
The value of y varies directly with x, and when x = y = 25. What is the value of
kipiarov [429]

Answer:

A 233.3 or 233 1/3

Step-by-step explanation:

X =1/4

Y =25

1/4 X 100= 25

2 1/3 X 100= 233.3

6 0
2 years ago
On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?
mafiozo [28]
On Call's unit rate is about $2.86 per hour, since $10/3.5 hours= $2.86/1 hour
Talk Time's unit rate is about $2.50 per hour, since $1.25/0.5 hours= $2.50/1 hour
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 2,094,300 / 10^2<br> Does anyone know this
    12·2 answers
  • Jane has a gift card with a balance of $100 She buys several t-shirts that cost $15 each After the purchases her gift card balan
    10·1 answer
  • Jenna knits scarves and then sells them on Etsy, an online marketplace. Let CC(xx) = 4xx + 20 represent the cost CC in
    15·1 answer
  • What is the perimeter of the track in meters use TT= 3.14 and round to the nearest hundredth of a meter
    5·1 answer
  • The value 1 is a solution for x^2-6x
    14·1 answer
  • 2.5 x 10⁻⁴<br> Give an explanation on how to do the answer and subject please for brainliest
    11·2 answers
  • Help please will mark brainliest
    7·2 answers
  • Dimas is playing a game that uses a number cube. The sides of the cube are labeled from 1 to 6. Dimas wants to roll a 2 or a 3.
    10·1 answer
  • Please help me please help me
    5·1 answer
  • Use the formula to find the total sum for the interior angles for a polygon with 7 sides.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!