1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
9

"A previous representative told me that I would receive a 17% discount on my $123.76 service plan. How much is the discount?"

Mathematics
1 answer:
tangare [24]3 years ago
6 0

Answer:

$21.04

Step-by-step explanation:

The computation of the discount is as follows:

Discount is

= Service plan amount × discount percentage

= $123.76 × 17%

= $21.04

We simply multiplied the service plan amount with the discount percentage so that the discount amount could come

You might be interested in
Need help with 17 pre college
Ratling [72]
No because if you plug in 4 for x and 5 for y you get -4 not 36
6 0
2 years ago
Of the 24 students in Mrs. Jenkins class, only 6 passed the semester exam. What percent of students in Mrs Jenkins class did not
ivolga24 [154]
25% passed mrs.jenkins class.... 24 divved by 6 equals 4 now take 100 divided by 4.. simple answer is 25%
7 0
3 years ago
A polynomial has zeros x=0, x= -3, X = 4. What are some possible factored equations for this fourth degree polynomial.
kati45 [8]

Answer:

x^{2} (x + 3)(x - 4)

Step-by-step explanation:

You can multiply this out to get the full equations.

It's to the 4th degree so the x on the outside has to be squared to add the fourth degree.

To get other zeros:

x + 3 = 0

x = -3

x - 4 = 0

x = 4

Hope this helped. :0)

5 0
3 years ago
How many 0.4-liter glasses of water does it take to fill up a 3.4-liter pitcher. SHOW YOUR WORK!!!!!!!!!!
bulgar [2K]
To get the result we just have to divide 3.4 liter by 0.4 liter.
3.4:0.4=8.5 - its our result.
To better undestand lets think that u have 4 piece of cake and 2 person. To know how much u can give each person u have to divide 4 piece by 2 person. Its similar situation here.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. Write each comparison as a rate.
stepan [7]

Answer:

5, 0.55, 2.00, 3 cm.

Step-by-step explanation:

If you're asking about the unit rates, then..

a. For 1 day, there is 5 mm of rain. 15 / 3 = 5

b. One chocolate bar costs $0.55. 2.20 / 4 = $0.55

c. $14.00 / 7 = 2.00 Indu saves $2.00 for one day.

d. 12 / 4 = 3 cm. For one month, philip grew 3 cm.

I hope this helped :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the domain of the function below?
    13·1 answer
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Find X to complete the following ratio. 12:5 = 24:X
    12·1 answer
  • miles bought 3.75 acres of land in 1993. in 1197, he bought enough land to double his property. then in 2001, miles was forced t
    12·1 answer
  • You just found a positive trend line showing a strong relationship between homework scores and test scores for five students. Ex
    8·2 answers
  • Can sumone please help with this. Its super late and I need help
    11·1 answer
  • An electrician charges a fee of $40 plus $25 per hour. Let y be the cost in dollars of using the electrician for x hours. Choose
    14·1 answer
  • How you Can find the area of a composite figure?​
    10·1 answer
  • I need help ! please asap!!!!
    11·1 answer
  • How do you say -3.14 in English
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!