1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
3 years ago
11

"tis greater than zero and less than or equal to 5" Complete the following steps to receive full credit for this question: . The

inequality translated in numerical form • The solution graphed on a number line • The solution in interval notation​
Mathematics
1 answer:
Shalnov [3]3 years ago
8 0

Answer:

A) 0 ≤ x ≥ 5

B) Number line is attached

C) Interval notation is; (0,5)

Step-by-step explanation:

We are told that the number is greater than zero and less than or equal to 5. If the number is x, then we can write the inequality as;

i) 0 ≤ x ≥ 5

ii) The solution graphed on a number line is attached.

iii) Since 0 ≤ x or x ≥ 5, then the interval notation is; (0,5)

You might be interested in
Mike has 21 pounds of tomatoes and 9 pounds of mixed peppers from his garden that he will use to make sals.
Grace [21]

The number of batches of salsa that can be made = x = 6 batches

The number of bat  tomato sauce that can be made = y = 3 batches

Step-by-step explanation:

We are given the system of equations:

x+5y=21\\x+y=9

where variable x represents the number of batches of salsa that can be made and y represents the number of bat  tomato sauce that can be made.

We need to solve the systems to find the values of x and y.

Let:

x+5y=21\,\,\,eq(1)\\x+y=9\,\,\,eq(2)

Subtract both equations:

x+5y=21\\x+y=9\\-\,\,\,-\,\,\,\,\,\,-\\------\\4y=12\\y=\frac{12}{4}\\y=3

So, value of y=3

Putting value of y in eq(2) and finding value of x:

x+y=9\\x+3=9\\x=9-3\\x=6

So, value of x=6

The number of batches of salsa that can be made = x = 6 batches

The number of bat  tomato sauce that can be made = y = 3 batches

Keywords: System of equations

Learn more about system of equations at:

  • brainly.com/question/9045597
  • brainly.com/question/3739260
  • brainly.com/question/13168205

#learnwithBrainly

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELLPPPPPPP!!!!!!
pochemuha
Company A would because it is the least with the lowest slope since it is not increasing very fast

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which ordered pairs in the form (x, y)(x, y) are solutions to the equation
Scilla [17]
4x - 5y = 24

4(6) - 5(0) = 24
24 - 0 = 24
24 = 24 (correct)....so (6,0) is a solution

4(1) - 5(-4) = 24
4 + 20 = 24
24 = 24 (correct)...and (1,-4) is a solution
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1<br> 2. Verify that (1 - cos^20) CSc^20 =<br> (4 Points)
dolphi86 [110]
(1-cos^2(x)) csc^2(x)=1

one of the trigonometry rules is sin^2(x) + cos^2(x) = 1 if you rearrange this you realize that sin^2= 1-cos^2(x)

we also know that csc^2(x)= 1/sin^2(x) so now you can rewrite your equation as:

sin^2(x) x 1/sin^2(x) = 1

sin^2(x)/sin^2(x) =1

the LHS (left hand side) can cancel down to 1 because the numerator and denominator are the same

so then 1=1 Therefore LHS=RHS

Hope this helps
3 0
3 years ago
Does the mapping diagram represent a function? why or why not?
alexandr1967 [171]

Answer:

Step-by-step explanation:

( B ) . No; the input value x = - 5 pairs with two output values.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find 2 positive real numbers that differ by 1 and have a product of 1
    10·1 answer
  • Does -3x+3y=12 and y=x+4 homy many solutions
    9·1 answer
  • PLEASE HELP 15 POINTS
    14·1 answer
  • Sarah ran 3/4 mile on Monday, 3/4 mile on Tuesday, and 1/4 mile on Wednesday. How many miles did Sue run in the 3 days
    5·1 answer
  • Use the number line to find 3/4 × 2/5. Label all the parts above and below.
    13·2 answers
  • Find the amount of trees in the 43,560 ft
    15·1 answer
  • Is this a multiplication question?
    8·1 answer
  • Please help whatbis the answer
    13·1 answer
  • A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Need help with this asap!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!