1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Igoryamba
3 years ago
7

Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus

Mathematics
2 answers:
blagie [28]3 years ago
7 0
$18 per controller; $36 divided by 2= $18
yKpoI14uk [10]3 years ago
4 0
Would it be half of 36
You might be interested in
The graph of a proportional relationship passes through the point (6, 21). What is the equation for the relationship?​
Kipish [7]

Answer:

The equation for the relationship is y = \frac{7}{2}\cdot x.

Step-by-step explanation:

Given that point (x,y) = (6, 21) is part of a direct relationship. That is:

y \propto x

y = k\cdot x (1)

Where k is the proportionality constant.

If we know that x = 6 and y = 21, then the proportionality constant is:

k = \frac{y}{x}

k = \frac{21}{6}

k = \frac{7}{2}

Lastly, the equation for the relationship is y = \frac{7}{2}\cdot x.

7 0
3 years ago
Write and solve the equation for the following situation:
tamaranim1 [39]

Answer:

B.) x + (x + 16) = 90

2x+16=90

2x=90-16

x=74/2

x=37

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is equal to cos47°?
Murrr4er [49]

Which of these is equal to cos 47°?

a. cos 43°

b. sin 43°

c. tan 43°

d. cos 133°

B.....

cos (47°)= sin (90°-47°)=sin (43°) [complementary angles]

Answer B

7 0
3 years ago
What is the area of the figure? Round to the nearest tenth.
diamong [38]

Answer:

14.0 cm its a

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete each statement with a number that makes the statement true. A._____ < 7°c. B.___<-3°c. C.-0.8°c <_____ < -0
IrinaVladis [17]

A. 6c

B. -5c

C. -0.7c

D. 2c

Just a few you could use.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jack's pancake recipe calls for 2 tsp baking powder and 3 c of flour.
    9·1 answer
  • answer fast I will reward 50 points [] are the exponents Use the given information to complete parts I and II. In your final ans
    10·2 answers
  • What is nine-hundred over eighteen
    8·2 answers
  • Evaluate 1 whole number 2/5 + 3/4 and give your answer to one significant figure​
    14·1 answer
  • Celia bought a bag of 12 goldfish for $3dollar sign, <br> What is the cost of 1 goldfish?
    6·1 answer
  • What is the following product? 3sqrt4 times sqrt3​
    12·1 answer
  • Together,Ella and Ola have 70 mushrooms.9 of Ella's mushrooms are brown and 17 of Ola's mushrooms are white.How many mushrooms d
    6·1 answer
  • Mrs. Pahulick went to Super Buy to purchase the iPhone 12, which is typically $999.99. For one day only, it is on sale at a 15%
    11·1 answer
  • Your mother takes you to your grandparents house for dinner. She drives 30 minutes at a constant speed of 40 miles per hour. She
    8·1 answer
  • Hello please help i’ll give brainliest
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!