Answer:

<h2>Hope it help you</h2>
Answer:
He drew a scalene triangle
Step-by-step explanation:
A scalene triangle is where all side measure and all angle measure are different.
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
Answer:
6/4
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
The path covered by the volleyball will be a downward parabola with the vertex being the highest point of the ball.
A general form of a downward parabola is given as:

Where
is the vertex of the parabola and 'a' is a constant.
Now, let 'h' be the vertical height and 't' be the time taken.
So, the equation would be of the form:

Now, as per question:
h = 2 seconds, k = 13 feet.

Now, taking a = 1. So, the formula that can be used is:
