1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
5

Pls help pls/plz/plx

Mathematics
2 answers:
olasank [31]3 years ago
8 0
No the line doesn’t pass through the origin
Vadim26 [7]3 years ago
3 0
The line does not pass through the origin :)
You might be interested in
Does 10,15,20 form a right triangle
sveta [45]
A right triangle can only be formed when you use the 3/4/5 rule.
The 3/4/5 rule is a^2 + b^2 = c^2.

We will use 10 for a, 15 for b, and 20 for c.

a^2 + b^2 = c^2

Plug in 10 for a, 15 for b, and 20 for c.

10^2 + 15^2 = 20^2

10^2 = 100

15^2 = 225

20^2 = 400

100 + 225 = 400
This is not applicable, as 100 + 225 = 325.

Your answer is:

No, 10,15,20 does not form a right triangle.

I hope this helps!
5 0
3 years ago
5/16 as a decimal..?
madam [21]

Answer:

0.3125

Step-by-step explanation:

type that into a calculator

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is -5 + 3 as no one has put it up ​
goldenfox [79]

Answer:

_5+3

_2 is Negative Ans

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chebyshev’s Theorem.. please help.
Alex

Answer:

I don't know nothing bout this what grade

5 0
3 years ago
Select the correct answer
choli [55]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many numbers between 24 and 719 are divisible by 4 and 8?
    12·1 answer
  • A cone with a mass of 6 g has a radius measuring 5 cm and a height of 2 cm . what is its density?
    7·1 answer
  • Which is the value of y in system of equations 4x-5y=18 <br>8x+y=58
    13·1 answer
  • A jar contains nickels and dimes. There are 20 coins in the jar and the total value is 1.40. How many nickels and dimes are in t
    12·1 answer
  • In choosing this year 327 voted musical and 115 voted drama. How many more students voted musical than drama
    9·1 answer
  • How do I do a ratio table?
    5·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • Pls help me I give many points pls I will give the brainliest who answers first I promise Pls help me I'm soo stuck I hope :(((
    5·2 answers
  • Order the numbers from least to greatest.<br> 1/8, 5/7, 0.35,0.39, 9/10
    9·2 answers
  • Complete the function table.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!