1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
2 years ago
15

Need help on this please any one

Mathematics
2 answers:
Marat540 [252]2 years ago
8 0
If you use y=mx+b that should help you get it
LiRa [457]2 years ago
6 0
Try the app Desmos. Basically a graph and you type t he equation in.
You might be interested in
(PLEASE HELP) Question is worth 30 points:) The following function represents the production cost F(x) In dollars for x numbers
soldi70 [24.7K]

Answer:

production cost f(x), in dollars, for x number of units produced by company 1:

f(x) = 0.05x^2 − 7x + 300

2) Table that represents the production cost g(x), in dollars, for x number of units produced by company 2:

x        g(x)

0.6     899.58

0.8     899.52

1        899.50

1.2     899.52

1.4     899.58

3) Comparison: do a table for f(x) with the same x-values of the table for g(x).

x            f(x) = 0.05x^2 − 7x + 300    g(x)

0.6         295.818                               899.58

0.8         294.432                               899.52

1            293.05                                 899.50

1.2         291.672                               899.52

1.4          290.298                              899.58

As you can see the values of f(x) are consistently lower than the values of g(x) for the same x-values.

The minimum production cost for company 2 is around 899.50 at x = 1, while the minimum production cost of company 1 is defintely lower (lower than 292.298 for sure, in fact if you find the vertex it is 55).

Answer: Based on the given information, the minimum production cost for company 2 is greater.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
You planted 488 acres of corn last season. You sold all your corn: 8,120 bushels in August and 46,100 bushels in September. What
strojnjashka [21]
Add August and September for total amount of bushels:

46,100 + 8,120 = 54,220 total bushels

Divide total bushels by total acres:

54,220 / 488 = 111.1 = 111 bushels per acre
4 0
3 years ago
A dozen plain hats cost $3.60.What is the unit rate of a hat?
antoniya [11.8K]
$0.30

Here's why:
3.60 30
--------- = -----
12 1

3.60 / 12 = .3
12 / 12 = 1
4 0
3 years ago
I need answers asap will mark the first person to get it right brainlist!
Sergeeva-Olga [200]
165 -25 =140
140/7= 20.
20 hours
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Don collected the salary and monthly expenses of several employees. Which line best models the data?
tangare [24]
Y=.012x-2 since this way the equation doesn’t go down and so it doesn’t start in the negatives
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the approximate length of a pendulum that takes 2.4 pi seconds to swing back and forth?
    9·1 answer
  • A sweater is regularly $32. It is 25% off the original price this week.
    5·1 answer
  • How long will it take to drive 200 miles if the driver's average speed is 55 mph?
    6·2 answers
  • Just # 16<br><br>idk what it's "counting" by
    6·1 answer
  • Steve is training for a marathon. He has run the following distances so far this week: 5 miles, 8.5 miles, 3.5 miles and 9 miles
    14·1 answer
  • Write 0.000000474 in scientific notation.
    11·1 answer
  • What is the length of the sign?
    13·1 answer
  • weston is purchasing a new car that costs $18,000. he will also pay $900 in taxes on this car. what is the tax rate, expressed a
    9·2 answers
  • I need to find the ?
    15·1 answer
  • Find the area of the triangle ABC with the coordinates of A(10, 15) B(15, 15) C(30, 9).
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!