1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlabodo [156]
3 years ago
7

Laura bought 8 pounds of flour for $4. How many dollars did she pay per pound of flour

Mathematics
2 answers:
LenKa [72]3 years ago
8 0

Answer:

.50

Step-by-step explanation:

Dominik [7]3 years ago
4 0

Answer:

$0.50 cents per pound.

Each dollar has 100 cents, if you have 4 dollars then you have 400 cents, and all you have to do is divide 400 / 8.  A= 50.

You might be interested in
Travel 804 miles in 16 hours
Julli [10]
If you're going 804 miles in 16 hours, you're going to want to do 804 / 16, which is 50.25, so you're going either 50.25 mph or 50 1/4 mph depending on the format you choose.

4 0
3 years ago
What's 2a - 3 = 4 + 11 ( a + 1
Strike441 [17]
A = -2 if you do it all right
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequalities:
xxTIMURxx [149]

Try this option (see the attached picture).

7 0
3 years ago
Six times the difference of a number and 4 is no more than 10.
klio [65]

Answer:

nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Can you find the rate of change for the following function: -6x + 3y =9?​
IgorC [24]

Answer:

The general rate of change can be found by using the difference quotient formula. To find the average rate of change over an interval, enter a function with an interval:  

f ( x ) =  x ^2 ,  [ 2 , 3 ]

The rate of Change is 2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s a good FREE math website for 4th graders to learn and practice math for the upcoming state exam!!!
    10·2 answers
  • A. Spreads the hourly earnings for career B are more spread out.
    5·1 answer
  • Which of the following is a solution to the inequality below?<br> j&gt; 8
    13·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    7·2 answers
  • Ten people were asked to use their calculator to randomly generate a number between 1 and 100.
    11·2 answers
  • Subtract 4x + 2y - 16z from ( -12x + 2y - 4z ).
    5·1 answer
  • The owner of a luxury motor yacht that sails among the 4000 Greek islands charges $460 per person per day if exactly 20 people s
    6·1 answer
  • Which set of side lengths create a right triangle ?
    14·1 answer
  • What is the unit price of a 24 oz box of cereal price to $3.84​
    14·1 answer
  • Work with your teacher/tutor. Match each inequality with its graph. Use the online tool to complete this
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!