1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miv72 [106K]
2 years ago
11

1. If a box of 20 candy bars costs $39, what is the cost per candy bar?

Mathematics
2 answers:
pishuonlain [190]2 years ago
7 0

Answer:

$0.51 per candy bar

Step-by-step explanation:

Closest answer to 0.51282051282

Nadusha1986 [10]2 years ago
5 0

Answer: 1.95

Step-by-step explanation: 39/20=1.95

1.95 X 20= 39.00

You might be interested in
An item is regularly priced at $27. It is on sale for 35% off the regular price. What would be the sale price?​
Veseljchak [2.6K]

Answer:

$17.55

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
amanda baked 10 chocolate cupcakes and 6 blueberry cupcakes(a) what is the ratio of chocolate cupcakes to bluueberry cupcake?Wha
kvv77 [185]
The answer would be 10:6
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following conditions must be met in order to make a statistical inference about a population based on a sample if t
Nadusha1986 [10]

Answer:

The answer is letter C.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $7.86. Maya bought 4 apples and 5 peaches for $4.82. How much are apples and p
nekit [7.7K]
Apples are $0.68 and peaches are $0.42.

To find these values, we need to write and solve the following system of equations.

6x + 9y = 7.86
4x + 5y = 4.82

Multiply the first equation by 2 and the second by -3.

12x + 18y = 15.72
-12x - 15y = 14.46

Add the equations together.
3y = 1.26
y = 0.42

Sub in 0.72 and solve for x in either equation and you will get x = 0.68.

5 0
2 years ago
How much sugar does a donut have?
IrinaK [193]
11 g's ..That's Why Most People Say "You don't need it"
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the equation 3(x + 1) − 2 = x + 5.
    10·2 answers
  • Three tenths plus five eigths
    15·2 answers
  • Lyla bake 200 cupcakes she sold 80% how many did she sale
    14·2 answers
  • A coffee mixture contains beans that sell for $0.08 per pound and $0.32 per pound. If 110 pounds of beans create a mixture that
    14·1 answer
  • Solve -3+2ln(x)=0<br><br><br> .......
    6·1 answer
  • Is a function in the graph nonlinear
    8·2 answers
  • PLEASE HELP THX&lt;3<br><br> Solve for w.
    8·1 answer
  • PLEASE PLEASE HELP I WILL GIVE BRANLIEST!
    14·2 answers
  • I need help ASAPwhat is 11x + 9 - 7
    10·1 answer
  • Consider the line y=-5x+3. Find the equation of the line that is parallel to this line and passes through the point (3,4). Find
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!