1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
13

At the sixth grade school dance there are 132 boys,89 girls,and 14 adults

Mathematics
2 answers:
hjlf3 years ago
8 0
What is the question?
schepotkina [342]3 years ago
3 0
What’s the question your asking ?
You might be interested in
What is 594 divided by 34
dexar [7]
594 divides by 34 equals 17.47
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Giselle spent 7/10 of her money on a book and 10/100 of her money on food. What fraction of her money did she spend altogether?
aleksklad [387]

Answer:

80/100 or 80%

Step-by-step explanation:

7/10 = 70/100

70/100 + 10/100 = 80/100

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 pounds of apples and 3 pounds of oranges cost 24 dollars.5 pounds of apples and 4 pounds of oranges cost 23 dollars. Set up a
vitfil [10]

Answer:cost of each pound of apple= $3

And cost of each pound of orange =$2

Step-by-step explanation:

Step 1

Let cost of apples = x

And cost of Oranges =y

Let 6 pounds of apples and 3 pounds of oranges cost 24 dollars be represented as

6 x + 3y= 24----- equation 1

Also, Let 5 pounds of apples and 4 pounds of oranges cost 23 dollars be represented as

5x+ 4y= 23----- equation 2

Step 2

6 x + 3y= 24----- equation 1

5x+ 4y= 23----- equation 2

Using substitution method to solve the equation

6 x + 3y= 24

24-6x=3y

y= 24-6x/3 = 8-2x

Y= 8-2x

Substituting the value of y= 8-2x  into equation 2

5x+ 4( 8-2x)= 23

5x+ 32 -8x= 23

32-23= 8x-5x

9=3x

x=9/3

x=3

Putting the value of x= 3 in equation 1 and solving to find y

6 x + 3y= 24

6(3) +3y= 24

18+3y=24

3y= 24-18

3y=6

y=6/3= 2

Therefore the cost of each pound of apple= $3

And cost of each pound of orange =$2

8 0
3 years ago
Emma, Brandy, and Damian will cut a rope that is 32.8 feet long into 3 jump ropes. Each of the 3 jump ropes will be the same len
Zolol [24]

Answer:

10.93 is your answer bud

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is the word problem, "Don and 3 friends share 2 sandwiches at lunch. Which equation can be used to find how much of a sandw
Softa [21]

Answer:

B. X = 2 divided by 4

Step-by-step explanation:

The answer is B because they are sharing the 2 sandwiches so since there is a total of 4 people, you would need to do 2 divided by 4. Hope this helped you. :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a solution set?
    11·1 answer
  • 15 POINTS!
    9·1 answer
  • So If Mr. Cohen drives 84 2/10 miles on Tuesday,84 6/10 miles on Wednesday,85 miles on Thursday how many miles would He drive on
    12·2 answers
  • 1.901, 1.091, 1.9, 1.991, 1.919, 1.019 from least to greatest plz
    8·2 answers
  • Kevin makes a base salary of $380 per week plus 4% commission on his total sales as a used car salesman. If
    10·1 answer
  • 5) What does it mean if a system of equations has infinite solutions? *
    13·1 answer
  • On a coordinate plane, triangle A has points (negative 4, 0), (negative 4, 4), (0, 4). Triangle A prime has points (1, 0), (1, 2
    5·2 answers
  • What is the perimeter of this polygon?<br> a<br> 28 units<br> 26 units<br> 22 units<br><br> 24 units
    15·1 answer
  • Si A es D.P. con B e I.P. a Vc, cuando A = 4; B =8 y C = 16. Halla A cuando B =12 y C = 36.​
    13·1 answer
  • 1.7p²q-1.5pq³+3.1p²q+7.1pq³​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!