1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
6

At Supply World, 4 pens cost $10.00. How much do 3 pens cost if the price per pen is the same?

Mathematics
2 answers:
Romashka-Z-Leto [24]3 years ago
3 0

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

balu736 [363]3 years ago
3 0
$7.50 dollars is the answer
You might be interested in
May you plz solve this
OLga [1]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

76-34=42

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the shaded region in square units ​
Kaylis [27]

Answer:

There is nothing there...

Step-by-step explanation:

I wish I could help you but you need to put in a picture or diagram

5 0
2 years ago
Someone please help thanks!<3
love history [14]

Answer:

y = -5x + 4/3

Step-by-step explanation:

m is the slope and b is the y intercept. m= -5 so -5 is the slope and b= 4/3 so 4/3 is the y intercept.

6 0
2 years ago
(answer fast please, thanks!)
Pachacha [2.7K]

Answer:

$19 for one package of oatmeal cookie dough and $14 for one package of chocolate chip cookie dough

Step-by-step explanation:

We need to set up two equations: one that shows how much money Mike made and one that shows how much money Shawna made.  

Let's make a = price for one chocolate chip cookie dough and b = price for one oatmeal cookie dough.

First equation for Mike: 12a + 3b = 225

Second equation for Shawna: 6a + 11b = 293

Next we isolate b from Mike's equation: b = 75 - 4a

Then we plug this equation into Shawna's equation and we get:

6a + 11(75 - 4a) = 293

Solving for a would get us 14, or $14 for one chocolate chip cookie dough.

If we plug 14 = a into Mike's original equation and solve for b, we get b = 19, or $19 for one oatmeal cookie dough.

Hope this helped!

5 0
3 years ago
At your gym, the bar you lift weighs 45 pounds. You add weights to the bar that are 10 pounds each. If you add 8 weights to the
lana66690 [7]
45 plus 80 which is 125 pounds
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A partial sum of an arithmetic sequence is given. Find the sum.
    5·1 answer
  • What this whole unit thing about can someone help me with the answer and explain plz:)
    14·1 answer
  • Drake lives 7/8 mile from the park. After walking 2/3 of the way to the park, he met Scott. How far had Drake walked when he met
    14·1 answer
  • On Decemeber 18th, there is a 75% chance that Santa will come to the mall that day and a 55% chance that your best friend will b
    5·1 answer
  • There are 18 pieces of chalk. The ratio of chalk that is yellow to chalk that is not yellow is 1 to 2. How many pieces of chalk
    7·2 answers
  • A small box measures 6 in. by 4 in. by 3 4 3 4 in. high. Find the volume of the box.
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to 6 (3x + 4)?
    9·2 answers
  • On the eighth day the temperature dropped 8 degrees. If the total change in the temperature was -43 degrees, what integer repres
    14·1 answer
  • B OREDOM sucks omg ............
    9·1 answer
  • Heellllloooooo plsss heellllpppp
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!