1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
2 years ago
7

Frances owns a landscaping business. She has 425 plants and is placing an equal number of plant into 47 yards. After planting, h

ow many plants will she have left to take home and plant in her own yard?
A)0 plants B)1 plant C)2 plants D)3 plants
Mathematics
1 answer:
vitfil [10]2 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  C)  2 plants

Step-by-step explanation:

425 = 47×9 + 2

Frances will be planting 9 plants in each yard, and will have 2 plants left to plant at home.

You might be interested in
1/x-2 graphed<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7Bx-2%7D" id="TexFormula1" title="\frac{1}{x-2}" alt="\fra
bearhunter [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

The given equation is expressed as

y = 1/(x - 2)

We will assume values for x and determine the corresponding values for y. Therefore,

When x = 0, y = 1/(0 - 2) = - 1/2

When x = 1, y = 1/(1 - 2) = - 1

When x = 2, y = 1/(2 - 2) = 0

When x = 3, y = 1/(3 - 2) = 1

When x = 4, y = 1/(4 - 2) = 1/2

To plot the graph, we would choose a suitable scale for the x and y axis of the graph.

Let 2 cm represent 1 unit on the vertical axis.

Let 2 cm represent 0.5 unit on the x axis.

The graph is shown in the attached photo

4 0
3 years ago
Can someone pls help me 2-7 thank u :)
kolbaska11 [484]
2. 27
3. 13
4. 35
6. 22
7. 60

I was unable to help with 5 because of the plot box!! Hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the average rate of change.<br><br> p(x) = 6x + 7 on [2, 2 + h] , h ≠ 0
siniylev [52]

Answer:

6.

Step-by-step explanation:

This is [p(2+h))  - p(2) ] /  ((2 + h - 2)

= [ 6(2) + h) + 7 - (6(2) + 7)] / h

=  (  12 + 6h + 7 - 12 - 7) / h

=  6h / h

= 6.

4 0
2 years ago
Which function is a horizontal compression of its parent function f(x)=x^7 by a factor of 4
evablogger [386]

Answer:

r(x)=(4x)^7


Step-by-step explanation:

  • For a horizontal compression, we multiply whole numbers greater than 1 in front of x of the given function.
  • For horizontal expansion, we multiply by the reciprocal of the number for horizontal compression, in front of x of the function.

For example,

If we wanted to <u>horizontally compress</u> y=x^2, we would multiply by 4 to get y=(4x)^2, and

if we wante to <u>horizontally expand</u> y=x^2, we would multiply by \frac{1}{4} to get y=(\frac{1}{4}x)^2


Since this question asks for horizontal compression, we multiply the x of the function by 4. So the function we need is f(x)=(4x)^7. The second choice is correct.

8 0
3 years ago
What type of triangle has an exterior angle that is obtuse at to vertices?
Norma-Jean [14]
An exterior angle of a triangle is equal to the sum of the two opposite interior angles. Example : Find the values of x and y in the following triangle. y + 92° = 180° (interior angle + adjacent exterior angle = 180°.)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Tommy stands on a diving board that is 4 fee above the pools surface. He dives and touches the bottom of the pool, which is 12 f
    15·1 answer
  • An online retailer is offering a 30% savings on your total order. You decide to purchase a pair of pants for $82, two shirts for
    8·1 answer
  • How can I make this true 24 times 3 plus 4=90 true
    15·2 answers
  • If I walk outside with my umbrella, then it will rain. Decide whether the given conditional statement is true or false. If it is
    9·1 answer
  • How many students participated in the survey ?
    7·1 answer
  • Which is the interval notation for the following inequality notation
    7·1 answer
  • Brad has a garden with dimensions 12 feet long x 7 feet wide. He wants to enlarge the garden to an area of 119 square feet. How
    13·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Help me pleaseeee 5^4z-13 = 125
    11·1 answer
  • Alexis and Tasha challenged each other to a
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!