1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
6

For the first 6% of Carlene's salary, her employer matches 100% of her 401(k) contributions, and from 6% to 12%, Carlene's emplo

yer matches 50% of her 401(k) contributions. Carlene's salary is $40,000, and last year, she contributed $4000 to her 401(k) plan. What was her employer's contribution to the 401(k)?​
Mathematics
1 answer:
Hoochie [10]3 years ago
5 0

Answer:

4000 that is the answer

and i believe

You might be interested in
Mingfa says, "My sister and I have $130 altogether. If my mother gives me another
quester [9]

Given:

Total amount of Mingfa and her sister = $130

If Mingfa amount increased by $10, then the new amount is equal to three times of as much money as her sister.

To find:

How much money does Mingfa actually have?​

Solution:

Let, Mingfa have $x and her sister has $y initially. Then,

x+y=130                ...(i)

If Mingfa amount increased by $10, then the new amount is equal to three times of as much money as her sister.

x+10=3y              ...(ii)

Substitute the value of x from (ii) in (i).

(3y-10)+y=130

4y=130+10

4y=140

Divide both sides by 4.

y=35

Putting y=35 in (i), we get

x+35=130

x=130-35

x=95

Therefore, Mingfa have $95.

8 0
3 years ago
A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary.
jek_recluse [69]
$6.75/10 = $.68 per option 1


$7.25/12 = $.60 per option 2


Option 2 is the better buy
3 0
3 years ago
William is going to the amusement park, where he has to pay a set price of admission and another price for tickets to go on each
Mice21 [21]

The point (1, 20) means that the total money spent for purchasing one ticket is $20.

<h3>Linear equation</h3>

Linear equation is in the form:

y = mx + b

where y, x are variables, m is the slope of the line and b is the y intercept.

Let y represent the total money spent for buying x number of tickets.

The point (1, 20) means that the total money spent for purchasing one ticket is $20.

Find out more on linear equation at: brainly.com/question/14323743

7 0
2 years ago
Which of the following represents the proportion 6 is to 9 as 12 is to 18?
sattari [20]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
In science class, a student is measuring the temperature of a solution in science experiment. The solution
Radda [10]

Answer:

-11.8

Step-by-step explanation:

<u>Given:</u>

-3.4 to 12.4        increased  (difference = 15.8)

12.4 to 20.4      decreased (difference = 8)

20.4 to 3.2        increased  (difference = 17.2)

<u>To find:</u>

Final temperature.

Solution:

As we noticed, this is a pattern of increase, decrease, increase... (and so on and so forth). From this alone, we have gotten the clue that the temperature is going to decrease. But here is the thing, How far will it decrease?

Use the difference of the starting result to find the ending result.

3.2 - 15

= -11.8

Therefore, the final temperature is -11.8.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Mitzi has 38 coins.She divides the coins equally between herself and her 3 brothers.How many coins does each person get?Are any
    6·1 answer
  • Solve for L. p=2L+2w
    5·2 answers
  • 5.6 times what equals to -19.04
    15·1 answer
  • HEY GUYS PLS HELP ME WITH THIS GEOMETRY QUESTION
    14·1 answer
  • What is the Greatest Common Divisor (GCD) of the numbers 16 and 60?
    9·2 answers
  • Plzzzzzz i need help nowwwwwwwwwwwwww
    12·2 answers
  • Luis was hired to make some jewelry for a special occasion. He needs to make the jewelry out of an alloy that is 54%silver and h
    11·1 answer
  • Solve ax + b = cx + d for x.
    5·1 answer
  • What is the sum of the first 12 terms in the series shown below?<br><br> 1.5 - 4.5 + 13.5 - 10.5 +
    12·1 answer
  • Sound travels through a guitar string at 600 m/s, making a sound wave in the air with a speed of 333 m/s. In 1–2 sentences, expl
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!