1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
3 years ago
10

(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.

Mathematics
1 answer:
Svet_ta [14]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

You might be interested in
Someonee can u tell ne​
Vesnalui [34]

Answer:

35

Step-by-step explanation:

i did the sqrt of 1225 and got 35 so there should be 35 rows each with 25 plants

4 0
2 years ago
One number is nine more than the other. Their sum is 33. Find the numbers.
Katen [24]

Answer: 12 21

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Of 30 students, 1/3 play sports. Of those who play sports, 2/5 play soccer.
lana [24]

Answer: 10 or 12

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
It costs $12 to get into the San Diego County Fair and $1.50 per ride.
yan [13]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

(24-12)/1.50=8

8 0
2 years ago
Factorise mx+cx+my+cy<br> With steps!!!<br> x=algebra x
avanturin [10]

Step-by-step explanation:

Hey there!

While factorising you remember to make it take common in most of the expression.

Here;

=mx+cx+my+cy

Take common 'x' in "mx+cx" and 'y' in my + cy.

= x(m+c) + y(m+c)

Now, "(m+c)" common again.

= (m+c) (x+y)

Therefore the factorized form of the expression in (m+c)(x+y).

<u>Hope it helps</u><u>.</u><u>.</u><u>.</u>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor <br> h^2-4k^2+4h-8k
    14·1 answer
  • Tai used a coupon and bought a sweater for $32. The full retail price of the sweater was $40. What percent did Tai save with her
    8·1 answer
  • A group of seven adults went to the movies. The total cost of the movie tickets was $30. This doesn't seem possible, does it? Af
    9·1 answer
  • May you guys help me with this question. i'm not good at percentage &lt;:3
    12·1 answer
  • What is the radius of the cone in the diagram? Round your answer to the nearest whole number.
    7·2 answers
  • HELP PLEASE QUICKLY!! Please
    7·2 answers
  • An investment of 8,500 has an annual interest rate of 6.6%...... (Continues in screenshot) (please explain)
    7·1 answer
  • A snail can travel 390 inches in 5 hours. How far does it travel in 10 minutes?
    9·2 answers
  • Divide 3/51<br><br> i need help please please please please help me please
    13·1 answer
  • As an estimate we are told 5 miles is 8km. Convert 80km to miles
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!