1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
2 years ago
10

(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.

Mathematics
1 answer:
Svet_ta [14]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

You might be interested in
The diameter of a cookie is 2 inches. If π = 3.14, what is the area of the cookie, rounded to the nearest tenth?
insens350 [35]

Answer:

3.1 inches

Step-by-step explanation:

Area of the cookie =Pi r^2

Pi = 3.14

Diameter = 2inches

Radius r = diameter/2 = 2/2

= 1

Therefore

Area = 3.14 x 1^2

= 3.14 x 1 x 1

= 3.1 inches

3 0
2 years ago
You spend 8 hours each weekday at school. Write the portion of a weekday spent a school as a fraction, decimal, and a percent. W
tankabanditka [31]

Answer: 32/56, 0.57, 57% rounded = 60%

Step-by-step explanation: 8 times 7 =56 and 8 times 4= 32. our fraction is 32/56. divide 32 by 56 to make out a decimal= 0.57. Multiply 0.57 by 100 to make out a percent = 57%

3 0
3 years ago
The question is down bellow!!!
BartSMP [9]
D............a raisin is about 1 cm long

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the percent as a decimal.<br> 47.63%.
Novay_Z [31]
0.4763 is the answer I got
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dhruv jogs 8ft per second find the rate in miles
cricket20 [7]

Answer:

1/660th of a mile per second

Step-by-step explanation:

There are 5280 feet in a mile, and he is going 8 feet per second. You do 5280/8 and you get that he goes 1/660th of a mile every second.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 45 POINTS
    5·1 answer
  • A pea seller had some peas. He sold 40% of his stock and still had 420 peas. Originally, he had:
    14·1 answer
  • Help !!! 8th grade math
    12·2 answers
  • X^3+x²-36 Find all real zeros.
    8·1 answer
  • Y= 4+3x solve it and pls hurry
    8·1 answer
  • The pair of linear equations 2x-3y = 14 and 3x - 2y = 4 has solution(s).<br><br>answer plz....​
    8·1 answer
  • Mary has $267 in her checking account . She writes checks for $33,$65 and 112. What is the balance in her account now ?
    15·2 answers
  • 4) Maria says you can add any two radicals if you simplify them first. Do you agree with her?
    7·1 answer
  • A block of marble is in the shape of a rectangular prism. The block is 2 feet long. 3 feet wide, and 90 inches high. What is the
    15·2 answers
  • 2. Find the value of x. Give your answer in<br> simplest radical form.<br> 20 <br> 16
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!