1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
2 years ago
9

Find the mean of the following data set.

Mathematics
2 answers:
Fynjy0 [20]2 years ago
5 0
The answer is B/10 trust
rosijanka [135]2 years ago
4 0

Answer:

10

Step-by-step explanation:

the sum of 8,5,15,12,10 is 50 and there are 5 numbers so 50 divided by 5 is 10 and it's mean is also 10

hope this helps !

You might be interested in
What are the zeros of the function f(x)= 2x^2-4x-6
jolli1 [7]
The root are x=3 and x=-1

youre welcome :)
5 0
3 years ago
Describe the end behavior of f(x) = - 2 ^ (x + 3) - 1
PilotLPTM [1.2K]

Answer: the answer is an equation

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the reciprocal of 7/12
Artemon [7]
The reciprocal is just when you flip the number that you're given. the reciprocal of 7/12 is 12/7
6 0
3 years ago
Kelly is knitting a scarf for her brother in it to 1/3 hour to knit 3/4 foot of the scarf how fast is Kelly in knitting feet per
Naily [24]

I think the answer is 2.25 or 2 and 1/4.

You divide 3/4 by 1/3 and get 2.25 or 2 and 1/4.

I don't know if this is right, I hope it is, have a good day. c;


6 0
2 years ago
Anderson Systems is considering a project that has the following cash flow and WACC data. What is the project's NPV? Note that i
AURORKA [14]

Answer:

$265.65

Step-by-step explanation:

Given :

WACC: 9.00%

Year 0 1 2 3 Cash flows (-$1,000) $500 $500 $500

The NPV is calculated thus :

Initial cashflow + Σ additional cash flows / (1 + r)

Rate, r = 9% = 0.09

(1 + r) = (1 + 0.09) = 1.09

NPV = - 1000 + (500 / (1.09)¹ + (500 / 1.09)² + (500 / (1.09)³

NPV = - 1000 + 458.71559 + 420.83999 + 386.09174

NPV = 265.64732

NPV = 265.65 (2 DECIMAL PLACES)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the equation for y:<br> 2x + 5y = 20
    15·2 answers
  • Which answer is equal to i^45
    8·1 answer
  • A ticket to a concert costs either $12 or $15. A total of 300 tickets are sold, and the total money collected is $4140 . The num
    14·1 answer
  • Susan used 9 5/8 kilowatts of electricity to power her house for 5 1/2 hours. ON average, how many kilowatts did Susan use per h
    8·1 answer
  • A mixture of purple paint contains 6 teaspoons of red paint and 15 teaspoons of blue paint. To make the same shade of purple pai
    14·2 answers
  • sara has a recipe for a cake that her mother gave her. the recipe calls for 3/4 cups of sugar for each cake. sara and her friend
    5·2 answers
  • If anyone can help it would be greatly appreciated. I will give you 20 extra points for free! Or venmo you $10 :)
    7·2 answers
  • Chicken wings, chicken tenders or chicken nuggets
    11·2 answers
  • sfdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd
    5·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!