Answer:
-25
Step-by-step explanation:
Hope this helps! :)
Answer:
Step-by-step explanation:
Givens
Area = L * w
w = x
l = x + 4
Area = 32
Solution
32 = x(x + 4)
32 = x^2 + 4x
x^2 + 4x - 32
(x + 8)(x - 4)
Only x - 4 is going to make any sense
x - 4 = 0
x = 4
The width is 4
The length is 4 + 4 = 8
4*8 = 32 which is the area.
Answer:
1. Tall Dog
2. Small Dog
3. Regular Dog
4. Fat Dog
Step-by-step explanation:
It's simple. Look at the problem ;)
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.