1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
15

Describe corresponding elements and give an example,

Mathematics
1 answer:
stiks02 [169]3 years ago
5 0

Answer:

what do you mean exactly, i really wanna help

You might be interested in
PLEASE:
Tju [1.3M]

Answer:

63.59 in²

Step-by-step explanation:

The formula to find the area of a square: a², where a is the side.

The formula to find the area of a circle: πr², where r is the radius (diameter ÷ 2), and the pi is alterable (3.14 or 3.142 or 22/7).

1) Find the diameter of the circle. The side of a square is the diameter.

a²

a = √81

a = 9

2) Plug the values into the formula of the area of a circle. 9 ÷ 2 = 4.5 (radius).

= 3.14 x 4.5²

= 3.14 x 20.25

= 63.585

3) Round off the result to the nearest hundredth.

= 63.59

3 0
2 years ago
the total weight of 6 pieces of butter and a bag of sugar is 3.8 Ib. if the weight of the bag of sugar is 1.4 Ib, what is the we
baherus [9]

0.4 lbs each.

<h3>Further explanation</h3>

<u>Given: </u>

  • The total weight of 6 pieces of butter and a bag of sugar is 3.8 Ib.
  • The weight of the bag of sugar is 1.4 Ib

<u>Question: </u>

What is the weight of each piece of butter?

<u>The Process: </u>

The two steps for obtaining the weight of each piece of butter are as follows:

<u>Step-1:</u> the total amount of butter is the total bag of butter and sugar subtracted by the weight of the bag of sugar.

\boxed{ \ 3.8 \ lbs - 1.4 \ lbs = 2.4 \ lbs \ }

<u>Step-2:</u> the total amount of butter divided by the number of pieces of butter is the the weight of each piece of butter.

\boxed{ \ 2.4 \ lbs \div 6 \ pieces = \boxed{ \ 0.4 \ lbs/piece \ } \ }

Let's also consider the following quick steps.

<u>Quick steps: </u>

\boxed{ \ \frac{(3.8 - 1.4) \ lbs}{6 \ pieces} = \boxed{ \ 0.4 \ lbs/piece \ } \ }

Therefore, the weight of each piece of butter is 0.4 lbs.

<h3>Learn more </h3>
  1. What is the cost of the toy car? brainly.com/question/5282516
  2. How much netting did Mrs.Nguyen use per goal? brainly.com/question/13174287    
  3. How much punch is in each bowl? brainly.com/question/1878521

Keyword: the total weight, 6 pieces of butter, a bag of sugar is 3.8 Ib, if the weight of the bag of sugar is 1.4 Ib, each piece, subtracted, divide

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
+
Elena-2011 [213]

Answer:

the answer is c

Step-by-step explan

3 0
1 year ago
Factorise the following quadratic equations ​
vesna_86 [32]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

In 13 - 17

Consider the factors of the constant term which sum to give the coefficient of the x- term

13

x² - x - 42 = (x - 7)(x + 6)

15

x² + x - 6 = (x + 3)(x - 2)

17

x² - 27x + 50 = (x - 25)(x - 2)

19

r² - 25 ← is a difference of squares and factors in general as

a² - b² = (a - b)(a + b) , thus

r² - 25

= r² - 5² = (r - 5)(r + 5)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Irene is cutting construction paper into rectangles for a project. She needs to cut one rectangle that is 8 inches × 13 1/2 inch
Rus_ich [418]

Answer:

# weeks ago

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 2 4/5 divided by 1 1/3
    12·2 answers
  • If a bus travels 20 km in 30 minutes. What is the average speed of the bus?
    9·2 answers
  • The mean for this set of data is 95 what is the missing number<br> 103,99,90,86,105,96,__
    12·1 answer
  • A shoe store marks up it's merchandise by 8 percent what was the selling price of a pair of shoes whose wholesale price is 24.50
    8·1 answer
  • Find the unit price on a 6 pack of drinks on sale for $2.99
    10·2 answers
  • Three friends share 4 packs of Expo Markers.<br> How much of the pack will each friend<br> receive?
    10·1 answer
  • Can you solve this? (x−1)2+(y−2)2=4
    10·1 answer
  • Roger ate of a pizza. What percent of a pizza did he eat?
    9·1 answer
  • PLS HELP BRAINLIEST<br><br> pls pls pls
    9·1 answer
  • Practice using the work formula. A bathtub that holds 42 gallons of water is filling at a rate of 4 gallons per minute. How long
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!