1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WARRIOR [948]
3 years ago
6

Bonnie can complete her paper route in 45 min. when her sister jean helps her it takes them 18 min to complete the route. how lo

ng would it take jean alone?
Mathematics
1 answer:
Taya2010 [7]3 years ago
8 0
We know that Bonnie complete her paper route in 45min. So, in 1min she can complete:

\frac{1}{45} of her paper route.

We need to know <span>how long it would take Jean alone, then we will call this time x. Working together they last 18min, so </span>in 1min they can complete:

\frac{1}{18} of the paper route.

The paper route working together satisfies the following equation:

\frac{1}{18} = \frac{1}{45} + \frac{1}{x}

Solving this equation:

\frac{1}{x} = \frac{1}{18} - \frac{1}{45} =  \frac{45-18}{810} =  \frac{27}{810}
x = \frac{810}{27} = 30min

Finally:
It takes 30min to complete the paper route by Jane alone.

You might be interested in
21 x ________ ÷ 3 = 21 *
GrogVix [38]

Answer:

first one: <u>3</u>

second one: <u>b</u>

third one: <u>3.2</u>

Step-by-step explanation:

first one:

21 x ________ ÷ 3 = 21

rewrite equation:

21 ÷ 3 x ___ = 21

7 x ___ = 21

(21 / 7 = 3)

7 x 3 = 21

second one:

b x h ÷ h = ___

B

third one:

876 x 3.2 ÷ ______ = 876

2803.2 ÷ ___ = 876

(2803.2 / 876 = 3.2)

2803.2 x 3.2 = 876

7 0
3 years ago
The cafeteria wants to buy 4,500 new forks. If each package contains 90 forks, how many packages should the cafeteria buy?
nikdorinn [45]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

4,500÷90=50

and to check

90×50=4500

4 0
2 years ago
Helppppppppppppppp mmmmmmmeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Alisiya [41]

Answer:

The area of the parallelagram is 50

5 0
3 years ago
Calculator
Anna11 [10]

Answer:

The formula to calculate the total surface area of a cylinder is given as, the total surface area of cylinder = 2πr(h + r), while the curved surface area of cylinder formula is, curved/lateral surface area of cylinder = 2πrh, where 'r' is the radius of the base and 'h' is the height of the cylinder.

Step-by-step explanation:

hope it helps you

because I am not getting your answer

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations.<br><br>- 9x + 4y = 6<br><br>9x + 5y = -33​
liubo4ka [24]

Let us solve this system of equations by using the elimination method. Adding the 2 equations, we get

9x + 5y - 9x + 4y = -33 + 6

9y = -27

y = -3

Substituting this value of y in the first equation, we get

-9x + 4(-3) = 6

-9x - 12 = 6

9x + 12 = -6

9x = -18

x = -2

Therefore, x = -2, and y = -3. Hope this helps! If you have any questions, feel free to ask.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help it’s math college readiness
    7·2 answers
  • HURRY GIVING BRAINLIEST!! please help!
    7·1 answer
  • What is 2.5 divided by 1000
    15·1 answer
  • There are 180 students in the gym for an assembly. if 5% of them are girls, how many girls are there
    11·2 answers
  • Suppose you are saving money for a new cell phone. At week 0 you have $20 and at week 10 you have $100. If y represents the amou
    7·2 answers
  • What is the slope of the line shown in the graph? (4 points) A. 3/-2 B.1/-2 C. 3/2 D. undefined
    13·2 answers
  • Carl recorded the number of customers who visited his new store during the week:
    14·1 answer
  • Find the interest rate.<br> Interest: $24<br> Principal: $400<br> Time:2 years
    13·1 answer
  • The cost of 3 markers and 2 pencils is 1.80 the cost of 4 markers and 6 pencils is 2.90 what is the cost of each item
    9·1 answer
  • Write the equation of the line passing through points (2, - 2) and (1, 0) in slope intercept form
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!