1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
12

You can buy 6 cans for green beans at the Sendiks for $3.80. You can buy 12 of the same cans of beans at

Mathematics
1 answer:
sasho [114]3 years ago
4 0

Answer:

Sendiks.

Step-by-step explanation:

Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can

Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can

You might be interested in
Can anyone help me I don't know how to solve this?
soldi70 [24.7K]
Set up a proportion. 6/10 = 9/x. cross multiply so x times 6 = 6x. And 10 times 9 = 90. so 6x=90. Then 90 and 6x divided by 6. which gets you x=15. The 9 ft tall elephant will cast a 15 ft shadow.
3 0
3 years ago
Question in attachment
Naya [18.7K]

Answer:

y = 3/4 x + 25/4

Step-by-step explanation:

just tried the numbers out with desmos (free online software

the 3/4 where guessedby intuition

(would indeed appreciate the brainliest if you appreciate the work)

8 0
3 years ago
Linzy is having a bake sale. She has 48 chocolate chip cookies and 64 vanilla wafer
Yuliya22 [10]

Answer:

1 bag of 64

2 bags of 32

4 bags of 16

Or 8 bags of 8

Step-by-step explanation:

that's the answer I think for however your answer is there were no answers to pick from....

4 0
3 years ago
Which of the following matches the graph of f (x) = 2(x – 1)2(x + 1)(x + 2)?
nadya68 [22]

Answer:

where is the rest of the question.......

6 0
3 years ago
HELP I DONT UNDERSTAND :(
dsp73

Answer:

{ 100, 125,150,175}

Step-by-step explanation:

The range  is the output values

{ 100, 125,150,175}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 9x+8y=6<br> -7x=14
    15·1 answer
  • Please help me with my homework.
    9·1 answer
  • Which expression means the same as 3 x 3/4?
    10·1 answer
  • Through (-2,2), parallel to y=x
    9·1 answer
  • Vickie made a recipe for 144 fl oz of scented candle wax.how many 1 -cup candle molds can she fill with the recipe?
    11·2 answers
  • Find the difference: 3 4/6 - 1/6
    9·2 answers
  • All of the following statements describe the relation shown except _____.
    12·2 answers
  • Can someone please help me with this math question and please explain how you got your answer please help ASAP
    11·2 answers
  • Given h(x)=-x+5, solve for x when h(x)=3. PLEASE I NEED HELP ILL GIVE BRAINLIEST.
    9·1 answer
  • The Mad Hatter is ordering cups from Teacups
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!