1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
12

You can buy 6 cans for green beans at the Sendiks for $3.80. You can buy 12 of the same cans of beans at

Mathematics
1 answer:
sasho [114]3 years ago
4 0

Answer:

Sendiks.

Step-by-step explanation:

Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can

Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can

You might be interested in
ANSWER THIS QUESTION FOR BRAINLEST AND 10 POINTS
weqwewe [10]

Answer: third dot

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a number that multiplies a variable in a term ?
kirill [66]
<h3>A number that multiplies a variable in a term is known as a coefficient.</h3>

Given the term: 6x^3, we can identify three parts:

The coefficient, 6, is the constant that is being multiplied by the variable.

The variable, x, is a number with an unknown value, or with multiple potential values.

The exponent, 3, is the power with which the variable is being raised to.


7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help on this guys pls help me
STatiana [176]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

The reason A is correct is because all of the other transformations change the size of the triangle, and A is the only answer that only reflects the image over the y axis without changing it, thus making it similar to the preimage

4 0
2 years ago
Help me solve this please, solve for x. <br> 3^7x = 81^x+9
Naddik [55]
Use order of operations. 

7 0
3 years ago
Emily loves potato chips and buys a bag every 5 days. Each bag costs $2.50, including tax. Once each month, she also treats hers
emmasim [6.3K]

Answer:

(2.5*(30/5)+6)*12=252

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Bryce has 135 feet of rope. He wants to cut it into pieces that are each 9 feet long. How many pieces of rope will Bryce have?
    10·2 answers
  • What is the slope of a line that is perpendicular to the line y=-1/3x-6
    12·1 answer
  • Three boxes of cereal cost $9.57. How much do five boxes cost
    7·1 answer
  • I need help with this math topic, I don't understand anything :1
    12·1 answer
  • The following are the ratings of males by females in an experiment involving speed dating. Use the given data to construct a box
    8·1 answer
  • Plz answer this im desperate and uhm...marking brainliest.......plz help i will do anything u want help me!!!
    10·2 answers
  • The product of two numbers is 50 and their difference is 5. What are the two numbers?
    11·1 answer
  • Triangle PQR is a right triangle.
    10·2 answers
  • Orlando's sports-card collection features players from four teams, as shown in the table below
    9·1 answer
  • The expression x + 0.25x can be used to determine a 25% increase in the number of blog views from last month to this month. What
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!