1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bess [88]
3 years ago
12

If the perimeter of a regular polygon is 50 inches and the area of the regular polygon is 300 square inches what is the measurem

ent of the apothem
Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

700

You might be interested in
What is the partial product of 2.3 x 2.6?
otez555 [7]
I’m pretty sure it’s 2.99
3 0
3 years ago
Common core math if Amanda walks an average speed of 2.72 miles per hour, how long will it take for her to walk 6.8 miles
QveST [7]
2.5 (2 hours and 30 mins) hours. Distance (6.8) divided by time (2.72). 6.8/2.72= 2.5 
4 0
3 years ago
Alfred wants to waste less than 175 gallons of water this week. Every day that he waters the lawn, he wastes 59 gallons of water
victus00 [196]
L & C represent the number of days Alfred should water the lawn and wash his car respectively.
Each time he waters, there is 59 gallons used, and each time he washes car, 28 gallons used.

59L + 28C = 175 <the aim he set for himself>
59 gallons × L will then be the total amount of water he uses for watering lawn in a week.
28 gallons × C will then be the total amount of water he uses to wash his car every week.

The expression / answer : 59L + 28C = 175

Hope this helps! :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Reviewing Imaginary Numbers. Simplify I^12
melamori03 [73]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

i^{12}= i^{2} *i^{2} *i^{2} *i^{2} *i^{2} *i^{2}

Remember that i^{2}=-1

Plug it in:

i^{12}= (-1)^{2} *(-1)^{2} *(-1)^{2} *(-1)^{2} *(-1)^{2} *(-1)^{2}

=1*1*1*1*1*1

=1

6 0
3 years ago
Angie paid $66.50 for 3.5 yards of fabric. What is the price of 1 yard of fabric?
tatyana61 [14]

Answer:

$19

Step-by-step explanation:

First you need to make a equation out of given information and this will be easiest to solve as an equation.

3.5      $66.50

1               x

-----------------------

3.5:1=66.50:x

3.5x=66.50/:3.5

x=19

On the right side you put one information(in this case number of yards) and on the left other information(cost) and you make proportion from up to down and solve for x.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What are the solutions to the equation 2(x-3)^2=54 ?
    11·1 answer
  • Evaluate the expression for n=60. what does your answer represent
    14·1 answer
  • The ratio of the cost of a tennis racket ro tennis balls is 18:1. If a can of balls cost $5.35, what is the cost of the racket?
    6·1 answer
  • How Many Toys Will Remain?
    8·1 answer
  • What is the value of x in the parallelogram below?
    12·1 answer
  • The front row in a movie theatre has 23 seats. If you were asked to sit in the seat that occupied the median position, in which
    9·2 answers
  • What is the smallest positive integer x such that 52 divides 98701 + x.​
    11·1 answer
  • Kyle has three pieces of ribbon. One is 2/5 inches long, another is 5/10 inches long, and the last one is 1/3 inches long. What
    5·1 answer
  • Pls I need help for this questionnn
    15·1 answer
  • 1. Decide if each su a. 4+3 ​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!