Answer:
6 meters by 9 meters
Step-by-step explanation:
<u><em>Step 1: Formula for perimeter of rectangle</em></u>
Rectangle's perimeter = 2 (length) + 2 (width)
Rectangle's perimeter = 2 (length + width)
<u><em>Step 2: Find the length and width in terms of x</em></u>
Width = x
Length = 1.5 times width
Length = 1.5x
<u><em>Step 3: Find x</em></u>
Perimeter = 2(length + width)
30 = 2 (1.5x + x)
30/2 = 2.5x
15/2.5 = x
x = 6
<u><em>Step 4: Find the length and width</em></u>
Width = x = 6 meters
Length = 1.5x = 1.5(6) = 9 meters
Therefore, the dimensions of the room are 6 meters and 9 meters.
12 x 6 equals 72 so 72 + 7 = 79 :)
Your answer is 79
X² -64=0
+64
x²=64
√x=√64
x=8
Unit rate means how much does it cost for 1 item for example...if you can download 2 songs for $5 how much did it cost to download 1 song...you would simply take $5 divided by 2 to get $2.50
In this case we have 5 yards of fabric for $18 so all we have to do is take $18 divided by 5 to find out how much just 1 yard costs.
so $18 divided by 5 is $3.60 so the unit rate cost per yard is $3.60
to make sure this is correct you can check your answer like this. If it is $3.60 for 1 yard how much would it be for 5 yards? Multiply $3.60 and 5 if we get $18 then our answer is correct. $3.60 x 5 does equal $18 so we were correct