1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
11

when nessa sharted, it made an explosion, and the amount poop came out was 2 1/4. after they cleaned up the poop there was 1/2 l

eft. how many poop did the workers clean up?
Mathematics
2 answers:
Alex73 [517]3 years ago
6 0

Answer:

??

Step-by-step explanation:

Oxana [17]3 years ago
3 0
1 and 1/4 :)))))))))))))
You might be interested in
Evaluate 2^-4/4^0 write your answer as a fraction in simplest form
Tatiana [17]

Answer:

1/9

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
You take a math quiz that has 25 regular points and 5 bonus points. You get a score of 20, which includes 2 bonus points. Which
Volgvan
C.

It represent everything that has to be done
3 0
3 years ago
Identify the LIKE TERMS in the expression. −5x−3x+4+9x
Step2247 [10]

Answer:

1x + 4

Step-by-step explanation:

-5x- 3x+ 4+ 9x

first you add -5x and -3x

which is

-8x

-8x + 4 + 9x

now you add -8x and 9x

which is

1x

final answer is

1x + 4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If 1 box cost rs 45 find the cost of 9 boxes​
jarptica [38.1K]

Answer:

9 boxes cost Rs 405

Step-by-step explanation:

1 box costs 45.

so, how much are 2 boxes ? what do you think ?

right, twice as much : 2 × 45 = 90

how much are 3 boxes ?

now it is three times the cost of 1 box : 3 × 45 = 135

do you see the pattern ?

it is really simple.

that is also the origin why we describe a multiplication by "times". we take a single item so and so many times.

when you see something like this, you know, they are talking about multiplication.

so, here we want to know how much 9 boxes cost.

therefore,

9 × 45 = 405

is the answer.

6 0
2 years ago
Find the equation of the line that passes through (1,4) and is parallel to 3x+y+2=0. Leave your answer in the form y=mx+c.
Mila [183]

Answer:

y = -3x + 7.

Step-by-step explanation:

First find the slope of the given line by converting to intercept form:

3x + y + 2 = 0

y = -3x - 2

So the slope is -3.

Then the line we want has a slope of -3 also (as it is parallel).

y - y1 = m(x - x1)   where m is the slope and (x1, y1) is a point on the line:

m = -3,  x1 = 1 and y1 = 4, so we have:

y - 4 = -3(x - 1)

y = -3x + 3 + 4

y = -3x + 7.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the gcf of 24 40 and 56
    10·2 answers
  • Can someone talk me through the steps?
    13·1 answer
  • Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
    15·1 answer
  • I need an answer again for this question.
    11·2 answers
  • Use elimination to solve and match each system of equations to the correct solution. 3x+y=11 5x-y=21 Help with this one I’ll giv
    10·1 answer
  • Please answer correctly !!!!! Will mark brainliest !!!!!!
    12·2 answers
  • A pond contains 110 fish, of which 20 are carp. If 10 fish are caught from the lake, what are the mean and variance of the numbe
    13·1 answer
  • Please help, hard question
    12·1 answer
  • Helpppppppppppfdyofdfjbddfjkkklo
    6·1 answer
  • Help Me Please !! THX!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!