Answer:
1) n= 20.5
2) t= -17/3
Step-by-step explanation:
1) -4n + 20 = -62
-4n = -82
n = 20.5
2) -3t = 17
t = -17/3
Answer:
g(-4) = -1
g(-1) = -1
g(1) = 3
Explanation:
If you are given a function that is defined by a system of equations associated with certain intervals of x, just find which interval makes x true, and then substitute x into the equation of that interval.
For example, given g(-4), this is an expression which is asking for the value of the equation when x = -4. So -4 is not ≥ 2, so ¼x - 1 will not be used. -4 is also not ≤ -1 and ≤ 2, so -(x - 1)² + 3 will not be used either. So in turn, we will just use -1 which is always -1 so g(-4) will just be -1, right because there is no x variable in -1 so it will always be the same.
Using the same idea as before g(-1) is g(x) when x = -1 so -1 will not be a solution because -1 is not less than -1 (< -1). -1 is not ≥ 2 either so we will be using the second equation because -1 is part of the interval -1≤x≤2 (it is a solution to this inequality), therefore -(x - 1)² + 3 will be used.
As x = -1, -(x - 1)² + 3 = -(-1 - 1)² + 3 = -(-2)² + 3 = -4 + 3 = -1.
It is a coincidence that g(-1) = -1.
Now for g(1), where g(x) has an input of 1 or the value of the function where x = 1, we will not use the first equation because x = 1 → x < -1 → 1 < -1 [this is false because 1 is never less than -1], so we will not use -1.
We will use -(x - 1)² + 3 again because 1 is not ≥ 2, 1≥2 [this is also false]. And -1 ≤ 1 < 2 [This is a true statement]. Therefore g(1) = -(1 - 1)² + 3 = -(0)² + 3 = 3
If a 12-ounce can of corn costs 69 cents the rate would be 69 cents for 12 ounces.
Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.
Step-by-step explanation:
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Using the law of logarithms
•
x = n ⇔ x = 
given
x = 4 ⇒ x =
= 81 → D