1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
2 years ago
15

The scatterplot shows the average miles per gallon versus the age, in years, of a car.

Mathematics
1 answer:
densk [106]2 years ago
5 0

Answer:

The sign would remain the same.

It would have the same value.

ED2021

You might be interested in
Find four consecutive numbers whose sum equals 218
snow_tiger [21]

Answer:

53+54+55+56

Step-by-step explanation:

I don't remember equation but I know this is the because I can roughly estimate the numbers by dividing by four and going from there

3 0
3 years ago
David rides his bike 4 miles in 15 minutes. What is his average speed in miles per hour
Sergeu [11.5K]
The answer is .26 miles
5 0
3 years ago
I just learned this today and it’s a little confusing , is there anyone that could explain how to do these problems for me ?
evablogger [386]

Step-by-step explanation:

I'll do the first problem as an example.

∠P and ∠H both have one mark.  That means they're congruent.

∠T and ∠G both have two marks.  So they're congruent.

∠W and ∠D both have three marks.  So they're congruent.

So we can write a congruence statement:

ΔPTW ≅ ΔHGD

We can write more congruence statements by rearranging the letter, provided that corresponding pairs have the same position (P is in the same place as H, etc.).  For example:

ΔWPT ≅ ΔDHG

ΔTWP ≅ ΔGDH

3 0
3 years ago
<br> .........help.......me.......please
AlexFokin [52]

Answer:

s

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
the temperature increased from 58.7°Fto 92.6°F. find the difference between the two temperatures in degrees Fahrenheit?
stiks02 [169]
The answer is : 92.6 - 58.8= 33.9
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Anyone know how to do this?
    5·2 answers
  • What is the value of x
    14·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • Emilio throws a marshmallow into the air from his balcony. The height of the marshmallow (in feet) is represented by the equatio
    14·1 answer
  • Solve
    10·1 answer
  • What is √ 63 − 4 √ 7??
    8·1 answer
  • If a retailer has an item that is priced at $3.54 and wants to sell it for 20% less, the markdown will be _____.
    11·2 answers
  • Solve the following system by ELIMINATION.<br><br> 6x + 10y= 16<br> 2x + 20y= -28
    10·2 answers
  • Someone please help and tell me what Y is with which X. I don’t understand this and need a good grade.
    7·2 answers
  • (PLEASE ITS ACTUALLY MY LAST ONE HELP)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!