1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
2 years ago
13

Adam is a salesperson in a video store. He is paid $100 every week plus a commission of $5 on every DVD he sells. Which equation

can be used to find out how many DVDs, x, he sold in a week, if he earned $150?
Mathematics
1 answer:
sweet [91]2 years ago
4 0

Answer:

X = (150 - 100) / 5

Step-by-step explanation:

To determine how many DVDs Adam sold in the week, knowing that he charges a fixed amount of $ 100 plus $ 5 for each sale he makes, and in the week he charges a total of $ 150, the following calculation must be made:

X (number of DVDs sold) = (150 (weekly profit) - 100 (fixed amount)) / 5 (value of each DVD)

X = (150 - 100) / 5

X = 50/5

X = 10

So, during the week Adam sold 10 DVDs.

You might be interested in
Whats is 4x 1/10 ? ... lol i am dumb
Lyrx [107]

Answer: =2/5 x

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!! FILL IN THE BLANK MATH QUESTION, ONLY ANSWER IF YOU KNOW THE CORRECT ANSWER CAUSE MY GRADE DEPENDS ON IT
vagabundo [1.1K]
First blank: sin. C = h/a
The ratio for sin. is opposite (the height) over hypotenuse (a).

Second blank: Area = (1/2)b(a sin. C)
In this substitution, we are substituting the value of h into the traditional area of a triangle formula.

Third Blank: Area = (1/2)ab(sin C)
We are using the commutative property to move the position of a. 
Hope this helps and good luck in your classes!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
5. In how many ways can four boys and three girls be seated in a row con taining seven seats ( a ) if they may sit anywhere , (
hram777 [196]
They can be sat 6 different ways
7 0
2 years ago
Jonah runs a bakery, and his most popular item is cinnamon raisin bread. He has two options to purchase raisins.
garri49 [273]

Answer:

C. $0.19/ounce

Step-by-step explanation:

We know that 16 ounces = 1 pound but we have 5 pounds,

So, we do 5 times 16.

We get 80 (ounces)  and we divided ounces by total cost ($15.25)

We get our answer:

$0.19/ounce

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The equation of the line of best fit is y=3x+2. x=the number of ice cream sales and y= the number of days. Answer the following
Nina [5.8K]

Answer:

all I know is how to get y but y=122

Step-by-step explanation:

y=3(40)+2

y=120+2

y=122

sorry but I dont know what to do for x

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What are all the common factors of 15 ,45, 90
    10·1 answer
  • What is the value of x for the given equation? 4 – 2(x + 7) = 3(x + 5)
    5·2 answers
  • Terminal point corresponding to theta=-120 degrees
    6·1 answer
  • What is the value of D to the nearest tenth ?
    12·1 answer
  • Holly says 4.131131113... is a rational number. Which of the following best describes whether Holly is correct and why?
    10·1 answer
  • the highest point in the state of Louisiana is Driskill Mountain. It rises 535 feet above sea level. Write the elevation of Dris
    9·2 answers
  • A machine is used to fill containers with a liquid product. Fill volume can be assumed to be normally distributed. A random samp
    9·1 answer
  • I need help answering these problems
    9·1 answer
  • Simplify 0.3 + 1 3/4<br>a. 2 1/2<br>b. 1 3/7<br>c. 4 3/4<br>d. 2 1/20​
    14·2 answers
  • 1. All of the following are ways to show information on a map except--
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!