1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
3 years ago
11

If triangle ABC=triangle DEC, and angle b=3x and angle e=6x-39, what is x

Mathematics
1 answer:
allsm [11]3 years ago
8 0
If angle b and angle e are the same, I guess you can write b=e ?
So you’ll have :
3x = 6x - 39
0 = 6x - 3x - 39
39 = 3x
x = 39/3
x = 13
You might be interested in
.Write the expression x4 + 5x2 – 8 in quadratic form, if possible.
rodikova [14]

Answer:

5x^2 + 4x - 8 Hope this helps! I think this is right, but it's hard to tell from the problem.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
a family has two cars. the first car has a fuel efficiency of 20 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of
nikklg [1K]

Car A consumes 25 gallon and car B consumes 15 gallon.

Step-by-step explanation:

Given,

The fuel efficiency of car A = 20 miles per gallon.

The fuel efficiency of car B = 15 miles per gallon.

In a week, two cars went 725 miles and consumed 40 gallons.

To find the consumption of each car in that week.

Let,

Car A consumed x gallon

Car B consumed y gallon.

According to the problem,

x+y = 40 ----- (1)

20x+15y = 725

or, 4x+3y = 145 -------- (2)

From (1) we get, x = 40-y

Putting the value of x in (2) we get,

4(40-y)+3y = 145

or, 160-4y+3y = 145

or, -y = 145-160

or, y = 15

From (1) we get, x = 40-15 = 25

Hence,

Car A consumes 25 gallon and car B consumes 15 gallon.

7 0
3 years ago
In a scale drawing of Sheikra, a designer
I am Lyosha [343]

Answer:

Doodoo

Step-by-step explanation:

doodoo

7 0
3 years ago
Marty’s dog can run 3 miles in 20 minutes. What is the dog’s speed in miles per hour?
stich3 [128]
9mph because 20 minutes time 3 is one hour so multiply 3 by 3 to get 9
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A survey found that women spend on average $146.21 on beauty products during the summer months. Assume the standard deviation is
spayn [35]

see the attached image.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • PLS HELP!! ASAP!! What is the resulting ordered pair if the value of the independent variable is-2?
    8·1 answer
  • In a serving of 8 fluid ounces of pomegranate juice there are 32.8 grams of carbohydrates. Write and solve an equation to find t
    6·2 answers
  • WILL GIVE 20 points PLEASE ANSWER ITS URGENT
    6·1 answer
  • Write an equation for the line that is parallel to the glven line and that passes
    8·2 answers
  • Triangle RST is congruent to triangle .
    14·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • Nancy wants to buy some granola, which she eats for breakfast almost every day. Which is likely the most cost-effective option?
    14·2 answers
  • A line passes through point (-6, -8) and has a slope of
    9·1 answer
  • 3(1)+2(_)=6<br><br> plz help on filling in the blank
    6·1 answer
  • A lady is 5 years younger to her husband and he is 5 times as old as his daughter. If the daughter was 5 years old 3 years back,
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!