1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nasty-shy [4]
3 years ago
14

25,550 ÷ ___________ = 0.25550

Mathematics
1 answer:
kolbaska11 [484]3 years ago
7 0

Answer:

100,000 or 10^{5}

Step-by-step explanation:

\frac{25550}{x} =0.2555\\\\25550=0.2555x\\x=100,000

You might be interested in
Sarah buys 2 candy bars for $1.45. how much would one candy bar cost
sattari [20]
2 = $1.45
1 = $0.725

anything to ask please pm me
4 0
3 years ago
10 PTS AND MARK BRAINLEST!!!! PLZZZZ HELLLPPP!!!!
serg [7]
Ok so the first one is 225 miles but i can't do the graph
and i'm not great at math so give me a bit


4 0
3 years ago
A regular hexagon has an area of 750.8 cm. The side length is 17 cm. Find the apothem.
kompoz [17]

Since, a regular hexagon has an area of 750.8 square cm and The side length is 17 cm.

We have to find the apothem of the regular hexagon.

The formula for determining the apothem of regular hexagon is s \div {{2 \tan (\frac{180}{n})}, where 's' is any side length of regular hexagon and 'n' is the number of sides of regular hexagon.

So, apothem = 17 \div {2 tan(\frac{180}{6})

= 17 \div {2 tan(30)

= 17 \div {1.15}

= 14.78 units

Therefore, the measure of apothem of the regular hexagon is 14.7 units.

Option B is the correct answer.

5 0
3 years ago
I neee help with this question ???
olchik [2.2K]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
On Monday John bought 7 apples. On Tuesday he bought 3 times as many apples as he did on Monday. How many apples did John buy on
d1i1m1o1n [39]
He brought 21 apples.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me anyone please
    11·1 answer
  • Need help please i really stink at math
    7·1 answer
  • What does m-3x=2x+p equal
    11·2 answers
  • 10/4 + 11/4= ???<br><br> Improper fraction is okie!
    6·2 answers
  • A sample is BEST defined as _________.
    6·1 answer
  • Below is the price listed for different sized pizzas
    7·2 answers
  • It cost $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find how many game x
    5·1 answer
  • Ms. Spiess ran a total of 5.25 miles in 3 days. If she ran the same distance each day, how many miles did she run per day?
    10·1 answer
  • I just need help with #15 … can someone please help me.. show step by step
    15·1 answer
  • Graph f(x)= x if x &lt; 2, 2 if x ≥ 2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!