1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
8

15x+98=105 What is the value of x and please show your work. :) ​

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]3 years ago
4 0

Answer:

15x+98=105

      -98    -98

15x=7

/15    /15

x=7/15

Step-by-step explanation:

x=7/15

You might be interested in
Jane’s starting annual salary is $45,520. At the beginning of each new year, she receives a $1,580 raise. What will her salary b
lorasvet [3.4K]

Answer:

$62,900

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Find the difference. (3 • 1,000) - (2• 100)
mrs_skeptik [129]
First you multiply 3 x 1000 which is 3,000. Then you too 2 x 100 which is 200. Lastly you subtract 3000 from 200 and you get 2800.
6 0
2 years ago
If 5.5 ounces of silver is worth $80 how much could you buy with $15 (setup and solve a proportion)
Liono4ka [1.6K]

Answer:

Problem-solving requires persistence as much as it requires ingenuity. When you get stuck, or solve a problem incorrectly, back up and.

124 pages

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What are my zeros (x^2 - 8x + 1)?
Pavel [41]

Answer:

x= 7.87298334621                          x=.12701665379

Step-by-step explanation:

This is in standard form so we have to factor this into

x^2-8x + 16 + 1 = 16

(x-4)^2 = 15

(x-4) = \sqrt{15\\}

x-4= ± 3.87298334621

x-4 = 3.87298334621                      x-4= -3.87298334621

x= 7.87298334621                          x=.12701665379

7 0
2 years ago
Sara is serving wings and burgers at her party. Wings cost $6.00 per serving and burgers are $3.00 each. Sara knows that at leas
katrin2010 [14]

Answer:

A) (5,4)

Step-by-step explanation:

Just take a look at the intersection in the dark blue area. The only point that fits in that area is A) (5,4). And this makes sense, but let's check it anyways:

5 wing + 4 burger < 45

5(6) + 4(3) < 45

42 < 45. If she bought one more burger, she would be at $45, and the problem asked us to be under $45, so this is our answer.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Quadrilateral ABCD has vertices A(1, 0) B(5, 0) C (7, 2) D(3, 2). Use slope to prove that ABCD is a parallelogram.
    13·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • Which number can you add to any rational number to obtain an irrational number?
    15·1 answer
  • What is 11/12 divided 1/3
    10·2 answers
  • What’s an irrational number between 5.2 and 5.5
    13·1 answer
  • How do you solve for x
    11·1 answer
  • Please please help me out
    9·1 answer
  • A farmer created a corn maze. He charged $5 to run through the maze. Some of the trails led to winning a cash prize of $30. Make
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER STRAIGHT AWAY
    11·2 answers
  • Determine if true:<br> 10x3-20=20
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!