1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
2 years ago
7

Help me plss and if you can find all the answers for test ill be sooooo happy

Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]2 years ago
7 0

Answer:

2. 1,3,5

Step-by-step explanation:

4 = 18.00

4\sqrt{18.00 = 4.50

4.50 x 6 = 25.20

3\sqrt{18.00}= 6.00

You might be interested in
One night a theater sold 186 movie tickets. an adults ticket cost $14, and a childs costs $10. in all, $2148 was taken in. How m
inna [77]

Answer:

72 adult tickets were sold and 114 child tickets were sold.

Step-by-step explanation:

x+y=186, 14x=10y=2148

x=186-y

14(186-y)+10y=2148

2604-14y+10y=2148

2604-4y=2148

-4y=-456

y=144

x=186-144 : x=72

3 0
3 years ago
At barlow school 4/9 of the 873 students are boys at willow school 2/3 of the 630 students are girls which school has the greate
marishachu [46]

Answer:

There are 178 more boys in Barlow school as compared to Willow school.

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Barlow school:

Total number of students = 873

Number of boys =

=\dfrac{4}{9}\times 873 = 388

Willow school:

Total number of students = 630

Number of girls =

=\dfrac{2}{3}\times 630 = 420

Number of boys =

Total number of students - total number of girls

=630-420 = 210

Thus, Barlow school has greater number of boys than Willow school.

Difference between the number of boys =

=388-210\\=178

Thus, there are 178 more boys in Barlow school as compared to Willow school.

7 0
3 years ago
Jayla starts with a population of 100 amoebas that increases 40% every hour for a number of hours, h. The expression 100(1 + 0.4
Ivanshal [37]
I don't believe your expression is correct as is; it should be <span>100(1 + 0.4)^h.

You have not shared the possible answer choices; please do so.


</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dan bought 24 pounds of sugar for $10. how many dollars did he pu per pound of sugar
siniylev [52]

Step-by-step explanation:

10÷24= .41 cents per pound

7 0
3 years ago
Can someone help me out on this math problem?
denis-greek [22]

1 ,3, 1

The first one is 1 the second is 3 and the last one is 1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • here are the ingredients for making fish pie for 5 people. 180g flour,240g fish,80g butter,4 eggs, 180ml milk . Lan makes a fis
    15·2 answers
  • If Devaughn earns a C in science, a D in math, and an A in English, what is his GPA?
    11·2 answers
  • What would the equation be of the relationship??
    8·1 answer
  • Given the equation −4square root of x minus 3 = -12, solve for x and identify if it is an extraneous solution. x = 0, solution i
    6·1 answer
  • Find the area of the shape shown below
    10·1 answer
  • PLEASE HURRY In order to solve the system of equations below, Juana multiplies each equation by a constant to eliminate the y te
    6·2 answers
  • X^8-x^5+18x^4-18=0 solve this equation
    14·1 answer
  • What fraction of a cylinder’s volume is a sphere’s volume with the same radius and height?
    8·1 answer
  • A wheel assembly is
    9·1 answer
  • 2. Solve the quadratic equation by completing the square.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!