Answer:
The net benefit is -$26,000
Explanation:
Given the above information,
The total cost of manufacturing 12,000 circuit boards
= 12,000 × $34
= $408,000
Total purchase price
= 12,000 × $34
= $408,000
Fixed overhead cost applied
= 12,000 × $6
= $72,000
The rental income = $46,000
Outsourcing cost
= Total purchase price + Fixed overhead cost applied - Rental income
= $408,000 + $72,000 - $46,000
= $434,000
Therefore, Net benefit
= Total cost of manufacturing - Outsourcing cost
=$408,000 - $434,000
= -$26,000
Answer:
study when the hourly rate is below or equal to $20
Explanation:
Cosidering the economic principles of opportnity cost Alexandra will only study that extra time if the loss wages are less or equal to $20 dollars
as a higher hourly rate will make the $20 dollar she consider the change in grade worth it to leave a net loss after considering the implicit cost of the test
<span>The journal entry to record the purchase of merchandise on account for $2,750 with freight of $125 prepaid and added to the invoice is : </span>debit Purchases $2,750, debit Freight In $125; credit Accounts Payable $2,875
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
ANSWER – TRUE
Most people would rather do away with
their TVs or the Internet than their mobile phones. <span>While for
a fact, television remains the most used media, and the internet is fast catching
up, surveys have shown that most people would still prefer to hold on to their
mobile phones above these two.</span>