1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
15

Departmental Overhead Rates Lansing, Inc., provided the following data for its two producing departments:

Business
1 answer:
QveST [7]3 years ago
4 0

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

1. Overhead rates

For Molding Deptt

= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours

= $400,000 ÷ 5,000

= $80 per machine hour

For Polishing Deptt

= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours

= $80,000 ÷ 20,000

= $4 per machine hour

2. Overheads assigned to Form A is

= (80 × 3500) + (4 × 5000)

= $300,000

Overheads assigned to Form B is

= (80 × 1500) + (4 × 15000)

= $180,000

Now

Overhead cost per unit

Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit

Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit

You might be interested in
If Ana considers cake a substitute for Top Ramen noodles, and her quantity demanded for Top Ramen goes from 30 to 40 packets eve
kondaur [170]

Answer:

$0.35

Explanation:

The computation of the price elasticity of demand using mid point formula is shown below:

= (change in quantity demanded ÷ average of quantity demanded) ÷ (percentage change in price ÷ average of price)

So, Change in quantity demanded would be

= Q2 - Q1

= 40 - 30

= 10

Now, Average of quantity demanded

= (40 + 30) ÷ 2

= 35

Change in price

= P2 - P1

= $35 - $15

= $20

And, the average of price would be

= ($35 + $15) ÷ 2

= $25

Cross price elasticity of demand = (10 ÷ 35) ÷ ($20 ÷ $25)

= 0.28 ÷ $0.8

= $0.35

5 0
3 years ago
How do I view my work schedule Six Flags?
Black_prince [1.1K]

Answer:

you should have an username and password and just log in with six flag . try going to https://six.flag.team

Explanation:

I hope that help you

5 0
3 years ago
Describe at least three ways you will implement your project to soften the impact of the issue on the community
brilliants [131]
We can enumerate three ways on how we can implement the project that would soften the impact of the issue on the community. These three ways are enumerated below:
1. Understand the talent of the youth and discuss the proposed project that would help to their development. The benefit of this project is to divert the attention of the youth into a healthy lifestyle instead of being attractive into illegal drugs which are very common nowadays.
2. Discuss the projects by giving them the all the options that would benefit them rather than creating damage to their livelihood. Organize meetings and open forum.
3. Introduce to them the health impact of the project.
8 0
3 years ago
suppose that a financial crisis decreases planned investment spending by $100 billion, and the marginal propensity to consume is
Bogdan [553]

The real GDP will decrease by $500 billion.

<h3>What is GDP?</h3>

A country's gross domestic product (GDP) is the sum of the market values of all the finished goods and services produced within its borders during a specific time period. As a general measure of all domestic production, it provides a comprehensive evaluation of the economic health of a specific nation. GDP is frequently calculated on an annual basis, although it is also occasionally approximated on a quarterly basis. For example, the US government generates an annualised GDP estimate for the entire year as well as each fiscal quarter. Each item of data in this report is supplied in actual terms, which allows for the calculation of the data to account for price changes. The result is data that is net of inflation.

To learn more about GDP, visit:

brainly.com/question/15682765

#SPJ4

8 0
1 year ago
True or False: Evaluation of a Request for proposal is based solely on price.
mixas84 [53]

Answer:

false.

Explanation:

u help me i help you

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Roseanna asked Henry, one of her team members, to purposefully think of and voice criticisms as the group discussed a popular id
    5·1 answer
  • Both mia and mario produce only the item in which they have a comparative advantage. then they trade one pasta for one pizza. be
    11·2 answers
  • When a utility bill is paid with cash, cash is decreased and utilities expense is __________?
    5·1 answer
  • Using a cost chart, estimate the current purchased cost of a cast-steel centrifugal pump that requires 100 kW of power. What is
    14·1 answer
  • Now that you are successful in your new position, you have decided to reward yourself with a new (or new to you) vehicle. Source
    9·2 answers
  • _____ are any aspects of a good or service that a customer must believe in but cannot personally evaluate even after purchase an
    10·1 answer
  • You are the ceo of a telemarketing company. one of your employees posts political ads in his cubicle. the company has a policy p
    8·1 answer
  • Suppose, you have $20,000 in your account. You receive a monthly
    5·1 answer
  • Rose worked for Parr Manufacturing as an at-will employee. When she began her employment, she worked with plastisol, a chemical
    9·1 answer
  • How to identify the significant accounts, disclosures, and relevant assertions in auditing long-lived assets?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!