1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
2 years ago
15

Departmental Overhead Rates Lansing, Inc., provided the following data for its two producing departments:

Business
1 answer:
QveST [7]2 years ago
4 0

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

1. Overhead rates

For Molding Deptt

= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours

= $400,000 ÷ 5,000

= $80 per machine hour

For Polishing Deptt

= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours

= $80,000 ÷ 20,000

= $4 per machine hour

2. Overheads assigned to Form A is

= (80 × 3500) + (4 × 5000)

= $300,000

Overheads assigned to Form B is

= (80 × 1500) + (4 × 15000)

= $180,000

Now

Overhead cost per unit

Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit

Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit

You might be interested in
us suppose that you open a savings account at the campus credit union. Into this savings account, you place $100 in savings. The
BartSMP [9]

Answer:

the  future value in two years is $110.25

Explanation:

The computation of the future value in two years is shown below:

As we know that

Future value = Present value × (1 +  rate of interest)^number of years

= $100  × (1  + .05)^2

= $100 ×  (1.1025)

= $110.25

Hence, the  future value in two years is $110.25

The same should be considered and relevant

5 0
2 years ago
A(n) _____ is an independent wholesaler who buys related product lines from many manufacturers and sells them to industrial user
Genrish500 [490]

Answer:

1- Industrial distributors

Explanation:

1- They are independent wholesalers that often have a sales force they call on purchasing agents, they also make deliveries, extend credit and provide valuable information. This kind of distributors are used in different industries such as manufacturing, mining, etc.

2- Marketing concept: It is a Philosophy that establish a Company should analyze which are their client´s need and after that, make decisions to satisfy those need, better than anyone else. This concept is adopted by most of the firms nowadays.

3 0
3 years ago
Consumers regard Dell computers and Apple computers as substitutes. If the price of a Dell computer decreases, the A. supply of
prohojiy [21]

Answer:

<em>B. demand for Apple computers decreases.</em>

Explanation:

If two things are substitute of each and other, that generally in simple words means either this or this. As we can see in the statements that has been provided in the question that Dell and Apple computers are substitute of each other, <em>so if the amount from Dell computer decreases then the demand of the computers made by Apple company will absolutely decrease. </em>

Because two devices which carries almost same qualities and features are also substitute of each other, i<em>f price of one device from the both substitutes will decrease, everyone will rush to buy the device with low price and the device with high price will get less popular among the consumers.</em> So, this is the reason which says OPTION(B) is the correct answer.

7 0
2 years ago
Tryon Corp. and Sandoval, Inc. were joint owners of the former Sandy Glass manufacturing facility. An environmental assessment f
kotegsom [21]

Answer:

One company pays 100%, the other re-reimburses 50%  

Explanation:

If an environmental assessment found that the two companies share joint and several liability for a hazardous materials cleanup.

What could happen if the two of them don't agree to cooperate in the cleanup is that one of the companies will eventually settle the costs fully while the other party will have to reimburse the party that pays, 50%.

The paying company could make claims because the environmental impact assessment has already found both companies jointly liable. hence each company ought to jointly share the costs

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify whether each of the following statements best illustrates the concept of consumer surplus, producer surplus, or neither
alina1380 [7]

Answer:

producer surplus

consumer surplus

neither

Explanation:

Consumer surplus is the difference between the willingness to pay of a consumer and the price of the good.

Consumer surplus = willingness to pay – price of the good

The highest amount i was willing to buy the watch is $71 but the price was $65. this illustrates a consumer surplus

Producer surplus is the difference between the price of a good and the least price the seller is willing to sell the product

Producer surplus = price – least price the seller is willing to accept

The least amount the textbook seller was willing to sell was $48 while the price the textbook was sold was $54. thus, a illustrates a producer surplus.

for statement c, a transaction did not take place, so, it is neither a producer or consumer surplus

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Mcmurtry Corporation sells a product for $280 per unit. The product's current sales are 13,900 units and its break-even sales ar
    12·1 answer
  • When the needs of individual consumers in a target market for a specific product are similar and the organization can satisfy mo
    6·1 answer
  • You have just finished reading an article in a personnel journal about compensation plans. The turnover rate in your firm is too
    9·1 answer
  • People int he United States are concerned that_________law will undermine the United States' constitutional form of government.
    6·1 answer
  • Mary is 40 years old, plans to retire at 65 and the actuarial tables tell her she can expect to live until 80. The market value
    10·1 answer
  • The analysis of receivables method of costing inventory is based on the assumption that: a.the bad debt expense is recorded only
    7·1 answer
  • Consider the following activities that take place in a veterinary clinic.
    11·1 answer
  • Veronica Is thinking about getting a prepaid debit card. She has made a list of good reasons to get the card. What reason should
    14·1 answer
  • Give three reasons why building apps might not be the sole source of income for an individual.
    10·1 answer
  • Select the correct answer from the drop-down menu.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!