1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
15

Departmental Overhead Rates Lansing, Inc., provided the following data for its two producing departments:

Business
1 answer:
QveST [7]3 years ago
4 0

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

1. Overhead rates

For Molding Deptt

= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours

= $400,000 ÷ 5,000

= $80 per machine hour

For Polishing Deptt

= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours

= $80,000 ÷ 20,000

= $4 per machine hour

2. Overheads assigned to Form A is

= (80 × 3500) + (4 × 5000)

= $300,000

Overheads assigned to Form B is

= (80 × 1500) + (4 × 15000)

= $180,000

Now

Overhead cost per unit

Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit

Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit

You might be interested in
There are several compelling arguments against job discrimination of any kind. utilitarians reject discrimination because
Vanyuwa [196]
<span>Discrimination that is not consciously or deliberately sought, but it brought about by stereotypes or as an unintended outcome.</span>
6 0
4 years ago
At the beginning of Year 2, Oak Consulting had the following normal balances in its accounts:
kvv77 [185]

Answer:

    Cash                                                  Accounts receivable

    debit              credit                          debit              credit

    42,000                                              25,000

c.  140,000                                       a.   185,000

d.                        120,000                 <u>c.                         140,000</u>  

<u>e.                        31,400   </u>                      70,000

    30,600

    Service revenue                               Accounts payable

    debit              credit                          debit              credit

a.                         185,000                                            8,400

    <u>185,000                       </u>                b.                        45,800

       0                     0                        <u>e.   31,400                      </u>

                                                                                    22,800

    Common stock                                 Retained earnings

    debit              credit                          debit              credit

   <u>                        24,000</u>                                              34,600

                           24,000                  f.   10,000

                                                              <u>                        19,200</u>

                                                                                      43,800

    Operating expenses                        Salaries expenses

    debit              credit                          debit              credit

b.  45,800                                         d.  120,000                  

<u>                            45,800</u>                       <u>                      120,000</u>

       0                      0                                  0                    0                      

in order to determine the balance of the retained earnings account at the end of the year, we must first close all the temporary accounts:

Dr Service revenue 185,000

    Cr Income summary 185,000

Dr Income summary 165,800

    Cr Operating expenses 45,800

    Cr Salaries expense 120,000

Dr Income summary 19,200

    Cr Retained earnings 19,200

6 0
4 years ago
Leiff goes online to buy a new video game. He finds a site that currently has a promotion of 15% off on all orders over $50. Lei
rjkz [21]

Answer:

......................

Explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company has a process that results in 1,300 pounds of Product A that can be sold for $13.00 per pound. An alternative would be
n200080 [17]

Answer:

If the company process further the units, income will decrease by $600.

Explanation:

Giving the following information:

A company has a process that results in 1,300 pounds of Product A that can be sold for $13.00 per pound.

An alternative would be to process Product A further for $13,600 and then sell it for $23.00 per pound.

We need to determine the result of further processing the product.

Sell as-is:

Effect on income= 1,300*13= $16,900 increase

Continue processing:

Effect on income= 1,300*23 - 13,600= $16,300

It is more profitable to sell the units before further processing.

8 0
3 years ago
A firm estimates its average total cost at 90 units of output to be $15. If the firm can sell all of its output at a market pric
SSSSS [86.1K]

Answer:

435

Explanation:

5(90)=450-15=435

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The income elasticity of demand for a food is unity. a consumer's monthly income is $2,000, of which 20 percent is spent on food
    9·1 answer
  • Sales for a _________ product begin immediately after introduction because the benefits of purchase are readily understood by co
    9·1 answer
  • You are analyzing a company that has cash of $8,800, accounts receivable of $15,800, fixed assets of $87,600, accounts payable o
    7·1 answer
  • The government of Ugania had been extending huge amounts of loans to the business enterprises in the country. However, the borro
    13·1 answer
  • BioScience Inc. will pay a common stock dividend of $4.60 at the end of the year (D1). The required return on common stock (Ke)
    10·1 answer
  • 13. Roy, the owner of Standard Business Company (SBC), sells SBC to Tim for a note payable to Roy for $100,000. Tim does not pay
    12·1 answer
  • The original cost of the truck was $32,000. What would be the journal entry for Combs Co. to record the disposal of the delivery
    5·1 answer
  • Luxere Hotels International, an American company, sells the rights to other hospitality companies globally to open hotels with t
    13·1 answer
  • Schrute Farm Sales buys portable generators for $ 480 and sells them for $ 770. He pays a sales commission of​ 5% of sales reven
    8·1 answer
  • Missouri Company has a current production capacity level of 200,000 units per month. At this level of production, variable costs
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!