<span>Je ne suis pas sûr de ce que vous voulez dire?</span>
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
40 minutes
Step-by-step explanation:
30x+45x=50
75x=50
x=.6667 hours or 40 minutes
check:
30 mph for 40 minutes=20 miles
45 mph for 40 minutes=30 miles
total=50 miles
Answer:No
Step-by-step explanation:
They come out to different answers
I'll do Problem 8 to get you started
a = 4 and c = 7 are the two given sides
Use these values in the pythagorean theorem to find side b

With respect to reference angle A, we have:
- opposite side = a = 4
- adjacent side = b =

- hypotenuse = c = 7
Now let's compute the 6 trig ratios for the angle A.
We'll start with the sine ratio which is opposite over hypotenuse.

Then cosine which is adjacent over hypotenuse

Tangent is the ratio of opposite over adjacent

Rationalizing the denominator may be optional, so I would ask your teacher for clarification.
So far we've taken care of 3 trig functions. The remaining 3 are reciprocals of the ones mentioned so far.
- cosecant, abbreviated as csc, is the reciprocal of sine
- secant, abbreviated as sec, is the reciprocal of cosine
- cotangent, abbreviated as cot, is the reciprocal of tangent
So we'll flip the fraction of each like so:

------------------------------------------------------
Summary:
The missing side is 
The 6 trig functions have these results

Rationalizing the denominator may be optional, but I would ask your teacher to be sure.