1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
3 years ago
15

Using the following figure, match the angles in the first column with their corresponding congruent angles in the second column.

Mathematics
1 answer:
Rus_ich [418]3 years ago
3 0

Answer:

∠6 = ∠8

∠2 = ∠6

Step-by-step explanation:

Lines 'p' and 'q' are the parallel lines and line 'l' is a transversal line intersecting these lines at two distinct points.

By the property of alternate interior angles,

∠3 = ∠5

By the property of vertically opposite angles,

∠6 = ∠8

By the property of corresponding angles,

∠2 = ∠6

You might be interested in
Emil bought a camera for $268.26, including tax. He made a down payment of $12.00 and paid the balance in 6 equal monthly paymen
PIT_PIT [208]
Make an equation:
6x + 12 = 268.26
6x = 256.26
X = $42.71
The monthly payment is $42.71
5 0
3 years ago
2 3/4 divided by 4 1/8
DochEvi [55]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the product of 12 and 2 minus the quotient of 45 and 5
lorasvet [3.4K]
13

The product of 2 numbers is when you multiply them together. 12x2=24

The quotient of 2 numbers is when you divide them. 45/5=9

24-9=13
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the name of the point in which a tangent line intersects a circle?
erik [133]
It should be the point of tangency.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the multiples of 7?
olya-2409 [2.1K]

Answer:

7,14,21,28,35,42,49,56,63,70,77,84,91,98,105,112,119,126,133

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A toy rocket launched straight up from the ground with an initial velocity of 80 ft/s returns to the ground after 5 s. The heigh
    7·2 answers
  • Problem solving with intergers
    12·2 answers
  • Write k divided by 11 is 7 in and equation
    10·2 answers
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • I don't understand???? I'll give the brainliest!!!!!
    5·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE ASAP!!​
    7·1 answer
  • Please help ASAP ASAP please
    14·1 answer
  • Janet is playing a game in which she interacts with an environment to solve a puzzle and to meet new characters. She really enjo
    11·1 answer
  • there are 3 cups of rice in 12 servings. write a porportion that gives the number x of servings in 1 cup of rice.
    13·1 answer
  • 1/2x+1/3y=9 and 3/5x-3/4y=-3<br>use elimination method​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!