1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
3 years ago
14

WILL MARK BRAINLIEST!!!!!

Mathematics
1 answer:
xenn [34]3 years ago
5 0

Answer:

An example that may contradict the definition is that if you are trying to find chords, they wont be the same distance as finding the radius. The way that you can change this definition is by saying that "A circle is the set of all points in a plane that are the same distance from a fixed point called the center."

Hope this helps you!

You might be interested in
Please someone help me
Dovator [93]

m=69 miles

you can find this because if you divide the 9 by 6 as they are matching sides you get 1.5, take that number and multiply it by the 46 and get the 69! hope that helps :D

5 0
2 years ago
Help me in math. I need better grads
elena-s [515]
58.6 mph............
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do i write the product of q and 11 as an algebraic expression
san4es73 [151]

Answer:

since the product meaning multiplication, it basically means 11 (q) which is 11q.

3 0
2 years ago
Six times a number is less then 60
prohojiy [21]

Are we just supposed to translate this word problem into numbers?

If so,

6x < 60

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cable that is 45 feet long is attached to the top of a vertical pole. The cable is anchored to the ground 36 feet from the bas
LekaFEV [45]

Answer:

27

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The electricity bill of sarah's house for the last month was $60, while for this month it is $120. if p is the percent increase
    15·1 answer
  • Match the x-coordinates with their corresponding pairs of y-coordinates on the unit circle.
    5·1 answer
  • how many pounds of nuts selling for $9 per lb and raisins selling for $3 per lb should a person combine to obtain 60 lb of a tra
    14·1 answer
  • How much longer is the side of a cube with a surface area of 1,200 square inches than a cube with the surface area of 768 square
    5·1 answer
  • How do i solve log_8(5x+4)=3x-4
    11·1 answer
  • What is the M&lt;1<br><br> 21<br> 42<br> 71<br> 82
    11·2 answers
  • 1/3 x 4/7? first person to answer gets brainliest!!
    9·2 answers
  • Ms. Federman graded 5 papers in 40 minutes. At this rate, how many minutes will it take her to grade 30 papers?
    7·1 answer
  • The average cost of college tuition increases from $8500 to $13,500 over a period of 8 years. Find the annual inflation rate to
    13·1 answer
  • A girl's age in 12 years' time is the square<br> of her present age. Find her present age.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!