1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
3 years ago
5

Given u = LeftAngleBracket StartRoot 3 EndRoot, negative 1 RightAngleBracket and v = ⟨3, –4⟩, what is u · v?

Mathematics
2 answers:
jarptica [38.1K]3 years ago
7 0

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

just took test

Evgesh-ka [11]3 years ago
5 0

Answer:

3√3+4

Step-by-step explanation:

Given the vectors u = <√3, -1> and v = <3, -4>

u · v =  <√3, -1> *<3, -4>

u · v = 3√3 + (-1*-4)

u · v = 3√3+(4)

u · v  =  3√3+4

Hence the dot product is 3√3+4

You might be interested in
Which triangle’s unknown side length measures 7 units?
kow [346]

A (A right triangle with a side length of 5 and hypotenuse with length \sqrt{74})

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given: △FKL, FK= a<br> m∠F=45°, m∠L=30°<br> Find: FL
mr Goodwill [35]

The sum of angles of a triangle is 180°, so m∠K = 180° -45° -30° = 105°.

The Law of Sines tells you

... FL/sin(∠K) = FK/sin(∠L)

Solving for FL, we get

... FL = FK·sin(∠K)/sin(∠L)

... FL = a·sin(105°)/sin(30°) = a·sin(105°)/(1/2)

... FL = 2a·sin(105°) ≈ 1.93185a

6 0
3 years ago
What is a number divided by 9
LuckyWell [14K]
18 divided by 9 is 2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HALP ME! ( WILL MARK BRAINLIEST! Thank you! ;)
Semmy [17]

Answer: 1/20

Step-by-step explanation:

Decimal Fraction Percentage

0.05 1/20          5%

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anybody know the answers?
muminat

Answer:

1 adult = 16 students

a = 16x

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Please help me with this assignment ASAP!!! I only partially understand, so please explain. Also it's a work sample.
    7·1 answer
  • What is the equivalent fraction of 56/8
    12·2 answers
  • If a wheelchair-marathon racer moving at 13.1 miles per hour expends energy at a rate of 645 calories per hour, how much energy
    13·1 answer
  • I'll give brainly thing
    11·2 answers
  • 000000000000000000000000000000000000000000000000000+1
    5·2 answers
  • 42. The price of a baseball cap is $9.00 plus $0.78<br> tax. What is the price of 4 caps?
    6·2 answers
  • Percentage of words starting with T
    8·1 answer
  • Expression is equivalent question
    14·1 answer
  • Can you help me to solve this<br>​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!