Answer:
$1.26 per ounce
5 jars=$50.40
Step-by-step explanation:
$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce
$10.08/jar x 5 jars=$50.40
slope = (y2-y1)/(x2-x1)
the first slope is 0 (horizontal line)
second slope is undefined (vertical line)
Answer:
-5 1/x4
Step-by-step explanation:
half of the triangle is a right angle triangle, so we use the phythagoras theorem and multipy our answer by 2