1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nlexa [21]
2 years ago
5

Which statement is true?

Mathematics
1 answer:
Morgarella [4.7K]2 years ago
5 0
A is the correct answer
You might be interested in
Which has the least absolute value?<br>A. 5<br>B. 30<br>C. -10<br>D. -50
ziro4ka [17]
Absolute value means the total distance from zero. So you get rid of any negative signs and then look at which number has the lowest value (which is the smallest number without any negative signs).
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me to do this question ​
gtnhenbr [62]

Step-by-step explanation:

here is tha answer..hope it helps..mark me as brainliest

4 0
2 years ago
Leslie paid $12 for 4 books. What is the unit rate of the book purchase?
Setler79 [48]

Answer: 3 dollars for a book.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Clarge%7B%20%5Cboxed%7B%20%5Cbold%7B%20%5Cpmb%7BNonsense%20%3D%20Reported%21%21%7D%7D%7D%7D"
GarryVolchara [31]
  • y=-9x-11

Compare to y=mx+b

  • m=-9=slope

Parallel lines have equal slopes

Now

equation in point slope form

  • y-6=-9(x+4)
  • y-6=-9x-36
  • y=-9x-30
5 0
2 years ago
last year a large trucking company delivered 9.0x10^5 tons of goods with an average value of $17,000 per ton. what was the total
lana66690 [7]
The answer is 1.53x10^10 dollars.

You get this answer by multiplying the total amount of goods in tons (900,000) by the average value of the goods ($17,000 per ton) to get your answer of 1.53x10^10 dollars.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP PLEASE!!! BEST ANSWER GETS BRAINLIEST
    7·2 answers
  • Cassie bakes cookies and brownies for the school bake sale. Each cookie will sell for $0.50 and each brownie will sell for $0.75
    5·1 answer
  • Can you help me do this please
    8·1 answer
  • 8-4d=12 what is d equal to ?
    6·1 answer
  • Hailey signed up for a streaming music service that costs $14 per month. The service allows Hailey to listen to unlimited music,
    12·1 answer
  • The measure of a central angle is 3x + 18 and the measure of its arc is 147 which equation can you use to find the value of x
    13·1 answer
  • PLS HELP ILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • Please Help 11th Grade Math ASAP<br> It is really hard so I need someone really smart.
    14·2 answers
  • Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    15·1 answer
  • Please help me with solving what is y. Thanks!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!