1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
8

The question has a period I don’t know why

Mathematics
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
7 0
It is not a question it’s telling you to do it haha! But just divide the (hours of / days) for example 7/2 and that would be your answer!
You might be interested in
Jaylene is 5 ft. 2 in tall Her little brother is 9 in shorter how tall is her brother
8_murik_8 [283]
Make the 5 ft into inches and you get 60 inches plus the 2 other inches is 62 inches. 62 minus 9 equals 53 inches. Or 4 ft. 5 inches.
4 0
3 years ago
It takes 1 gallon of paint to cover 18 fence boards. Assuming you can only buy whole gallons of paint at the store, how many gal
ankoles [38]

Answer:

9 gal

Step-by-step explanation:

150/18

8.333333333333334

if we round that to the greater whole gallon we get 9 gallons

5 0
2 years ago
One canned orange juice is 25% orange juice another is 5% orange juice. How many liters of each should be mixed together in orde
Cerrena [4.2K]

Answer:

X = \frac{1.6 - 0.05Y}{0.25}= 6.4 -0.2 Y  (3)

Replcaing equation (3) into equation (2) we got:

0.75(6.4 -0.2 Y) +0.95 Y = 18.4

And solving for Y we got:

4.8 -0.15 Y +0.95 Y = 18.4

0.8 Y = 13.6

Y = 17

And solving for X from equation (3) we got:

X= 6.4 -0.2*17 = 3

So we need 3L of orange juice with 25% of concentration and 17 L of orange juice with 5% of concentration

Step-by-step explanation:

For this problem we can work with the concentration of water and orange juice.

Let X the amount for the orange juice with 25% content and Y the amount for the orange juice with 5% of content

Using the concentration of orange juice we have:

0.25 X + 0.05 Y = 20*0.08  (1)

And for the water we have:

0.75 X + 0.95Y = 20*0.92  (2)

If we solve for X from equation (1) we got:

X = \frac{1.6 - 0.05Y}{0.25}= 6.4 -0.2 Y  (3)

Replcaing equation (3) into equation (2) we got:

0.75(6.4 -0.2 Y) +0.95 Y = 18.4

And solving for Y we got:

4.8 -0.15 Y +0.95 Y = 18.4

0.8 Y = 13.6

Y = 17

And solving for X from equation (3) we got:

X= 6.4 -0.2*17 = 3

So we need 3L of orange juice with 25% of concentration and 17 L of orange juice with 5% of concentration

7 0
3 years ago
Tickets for the homecoming dance cost $ 6 in advance and $ 10 at the door. The homecoming committee sells tickets in advance and
dusya [7]

Answer:

2050=6x+10x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which data set does the histogram represent?
MAVERICK [17]

Answer/Step-by-step explanation:

Ok so there is

3, 0-4                  4, 5-9                2, 10-14             1, 15-19       1, 20-24

so you can get rid of the last one saying it has more than 1 number between 20-24.

The 3rd one has to short of numbers for 0-4.

the second one has way to many 0-4's when there should be 3 of them.

therefore your answer is The firstone.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the third term of (2x-1)^5
    11·2 answers
  • A certain first covers an area of 4100 km^2. Each year this area decreases by 3.75 percent. What will the area be after 11 years
    7·1 answer
  • The food pantry distributes 10-oz bags of rice. If three 5-lb are donate to the pantry, how many 10-ounce bags can be made?
    11·1 answer
  • Solve for x in the equation x squared + 2 x + 1 = 17.
    9·1 answer
  • 6<br> Express in exponential form.<br> I will mark you brainliest
    12·1 answer
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
  • Find the measure of angle P in the triangle below
    6·2 answers
  • Solve the following equation for "p": -13p = -377
    5·1 answer
  • If the mine winch drum diameter is 6 m, calculate how far the cage will drop for each single rotation of the drum.use formular c
    8·1 answer
  • When the admission price for a baseball game was $4 per ticket, 50,000 tickets were sold. When the price was raised to $5, only
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!