1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
2 years ago
10

A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
vredina [299]2 years ago
7 0

Answer:

$11.23

Step-by-step explanation:

To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.

<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>

My name is Ann [436]2 years ago
3 0

Answer: 11.23

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If a person bikes 2.4 miles in 10 minutes how far can he bike in 30 min
Sedaia [141]

Answer:

They can bike 7.2 miles in 30 minutes.

Step-by-step explanation:

2.4 * 3 = 7.2

7 0
3 years ago
What is the surface area of the rectangular prism
AnnZ [28]

Answer:

40.5 inch²

Step-by-step explanation:

(((6×1.5)×4)+((1.5×1.5)×2) = 40.5

4 0
1 year ago
.......................................
klio [65]

Answer:

Step-by-step explanation:

d

7 0
2 years ago
Which of the following constructions requires two folds when using the paper folding method?
Alecsey [184]
B. Perpendicular line segment 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 8 meters increased by 25 percent
Lorico [155]
25% is 1/4 so you do 8 times 1/4 and that's 2.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • X-y=4. work out the value of 3(x-y)
    14·2 answers
  • 11/60 simplified into a smaller fraction
    13·2 answers
  • As part of a community-service project, a local club has decided to paint 864 walls across town. The club has 36 volunteers. If
    8·1 answer
  • How to find the volume of a right cone
    8·1 answer
  • REgression equation y=
    14·1 answer
  • I Need Help With This Problem Please :)
    10·1 answer
  • Find the measure of the angle indicated in bold
    6·1 answer
  • Evaluate the expression 4/5=3/4=
    10·2 answers
  • a food company can produce 732,291,285crackers per hour. A second food company can produce 732,341,285 crackers per hour.Which c
    8·1 answer
  • Somebody please help​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!