1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
3 years ago
9

Divide fractions: 5/6 divided by 6/10 (leave as improper fraction if necessary)

Mathematics
1 answer:
tankabanditka [31]3 years ago
5 0

Answer:

25/18

Step-by-step explanation:

5/6 / 6/10

K    C    F

5/6 * 10/6

50/36 = 25/18

You might be interested in
Name the triangle described
Rudik [331]

Answer:

acute angle

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate [(40 + 5) − 3^2] ÷ 9 ⋅ 2. (1 point)
Ostrovityanka [42]

Answer:

[(40 + 5) − 32] ÷ 9 ⋅ 2

[(45) − 32] ÷ 9 ⋅ 2

[(13)] ÷ 9 ⋅ 2

[(13)] ÷ 9 ⋅ 2

  _

1.4... ⋅ 2

_

2.8... ←Answer

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which shape best describes the object generated when the rectangle is rotated about the axis?
Pani-rosa [81]

Answer:

I just took the test its solid cylinder.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line that passes through the points (8, -4) and (2,6)
Elena-2011 [213]

Answer:

C -5/3

Step-by-step explanation:

y2-y1/x2-x1

6- -4/ 2-8

-5/3

7 0
3 years ago
If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
Blizzard [7]

Answer:

8?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the product of 6x – y and 2x – y + 2? A=8x2 – 4xy + 12x + y2 – 2y B=12x2 – 8xy + 12x + y2 – 2y C=8x2 + 4xy + 4x + y2 – 2
    5·2 answers
  • Vance ate a salad and mc011-1.jpg of a turkey burger for dinner. The salad contained 80 calories and his entire meal contained 4
    12·2 answers
  • The 13th Term Of 2, 5, 8, 11
    7·2 answers
  • How to answer this qestion?
    14·1 answer
  • What will be the annual salary for a mechanic who works 40 hours per week for 52 a year and make 25.21 per hour
    7·1 answer
  • What is the measure of each angle
    8·1 answer
  • Priya has a recipe for banana bread. She uses 8 cups of flour to
    15·1 answer
  • The price of a pair of jeans is $30. The original price of the jeans was $45. What was the percent discount?​
    11·1 answer
  • 32)<br> Solve for x:<br> 5(x + 1) - 8 = 5x(2 - 4)<br> A)<br> -5<br> B)<br> 5<br> D)
    12·2 answers
  • Rewrite the expression in the form zn.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!