Answer:
Please read the answers below that solve the crossword puzzle about linear equations. Tested and proved offline!
Step-by-step explanation:
Across:
2. V a r i a b l e
9. S o l v e
10. S u b t r a c t i o n p r o p e r t y (Two words)
Down:
1. M u l t i p l i c a t i o n p r o p e r t y (Two words)
3. A d d i t i o n p r o p e r t y (Two words)
4. L i n e a r
5. D i v i s i o n p r o p e r t y (Two words)
6. L i n e a r i n e q u a l i t y (Two words)
7. C o n s t a n t t e r m (Two words)
8. C o e f f i c i e n t
Answer:
24 ounces for 4.80
Step-by-step explanation:
to find unit cost divide price by amount
4.40/20=0.22
4.80/24=0.2
Answer: 1
Step-by-step explanation:
So first isolate x
subtract 8 to both sides to make -x > -2
Flip the signs to make x<2
The only x value less than 2 is 1
Answer is 1
Answer:
6
Step-by-step explanation: