1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sever21 [200]
2 years ago
7

Help i give you brinly

Mathematics
1 answer:
enot [183]2 years ago
7 0
Ok so the slope intercept formula is y=Mx+b where m is the slope and b is the y intercept. The slope formula is y1-y2/x1-x2 so the slope is -1/8 and the y intercept is 0. So the equation in slope intercept form would be y=-1/8x+0

I’m 99% sure I’m correct
Hope this helps :)
You might be interested in
An ant can travel at a constant speed of 980 inches every 5 minutes. How far does the ant travel in 1 minute? The ant travels 19
ycow [4]

Answer:

The ant travels 1,372 inches in 7 minutes.

Step-by-step explanation:

Since 1 minute = 196 inches

1 × 7 = 7

196 × 7 = 1,372

8 0
2 years ago
On the first math test, Keiko answered 19 out of 25 questions correctly. On the second test she got 17 out of 20 correct. On whi
jenyasd209 [6]

Answer:

shegot a better score on the second test

50 is double of 25

75is 3 times 25

100 is 4 times 25

Step-by-step explanation:

19 times 4= 76

17 times 5= 85

7 0
3 years ago
Anyone know how to solve this?
Elina [12.6K]
35% of 80 is 28.

80 x 0.35 = 28


I hope this helps.
6 0
3 years ago
A rectangle consists of two squares. Each square has a perimeter of 16 cm.
tino4ka555 [31]
The rectangle would have a width of 32 cm and height of 16
3 0
3 years ago
Frank rented a truck for one day. There was a base fee of $18.99, and there was an additional charge of 76 cents for cach mile d
Alex73 [517]

Answer:

Frank drove 176 miles.

Step-by-step explanation:

Subtract the base fee from the total payment

152.75 - 18.99 = 133.76

divide the remaining amount(price for miles driven) by the cost for each mile

133.76 / .76 = 176

176 miles.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of x?
    9·1 answer
  • The first number is 14 less than the second number. When she adds them, she gets 40.
    5·1 answer
  • How do I solve this?
    11·2 answers
  • Alyssa flips a fair,two-sided coin four times.What is the probability that the coin lands with heads facing up exactly three tim
    14·1 answer
  • Prove that if $w,z$ are complex numbers such that $|w|=|z|=1$ and $wz\ne -1$, then $\frac{w+z}{1+wz}$ is a real number.
    10·1 answer
  • How do you factor this problem. 3d^2+10d+7
    6·1 answer
  • The difference between six times a<br> number and one is seventeen
    14·1 answer
  • A fashion designer wants to know how many new dresses women buy each year. A sample of 683 women was taken to study their purcha
    8·1 answer
  • 9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
    13·1 answer
  • PLEASE HELPPP!!!! Emergency or I’ll fail the semester pls!!!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!