1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
3 years ago
14

Carmela made $270 working at a pet store last week. she worked a total of 30 hours. How much money did carmela make per hour?

Mathematics
1 answer:
olasank [31]3 years ago
8 0

Answer:

Carmela made $9 per hour

270÷30=9

Hope this helps !

You might be interested in
You have a summer job that pays time and a half for overtime. that is if you work more than 40 hours per week,your hourly wage f
Nataliya [291]
Your pay is described by a piecewise function p(t) where t is hours worked.
p(t)=\left\{\begin{array}{rcl}7t&\mbox{for}&t\leq40\\10.5t-140&\mbox{for}&t>40\end{array}\right.

The domain of this function is the number of hours you can work in a week—zero to 168. The range is the set of values p(t) can take on, which we have said is p(0) to p(168). This problem, however, is asking for the range for a typical 40-hour week. That will be p(0) to p(40): the interval [0, 280].
8 0
3 years ago
One half of a number less than six is greater than or equal to ten
Colt1911 [192]

Answer:

5 is half of ten hope it helps

3 0
3 years ago
What do i do for this problem
Margaret [11]
<span>The answer would be 20.

The question is asking you to find the value of the expression for when c = 100, so we have to put 100 where c is in the equation. Given that fact, we start with c/5, then put the 100 in for c.
c/5 = ??
100/5 = 20. </span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A game consists of rolling a colored die with three red sides, two green sides, and one blue side. A roll of a red loses. A roll
Pavel [41]

The expected value of the game is $2.00.

To Find: The fair price to pay to play the game of rolling a colored die with three red sides, two green sides, and one blue side

Now the question arises how to find the Fair Price

We are told that in the game of rolling the colored die;

A roll of a red loses.

A roll of blue pays 5.00 and A roll of green pays 2.00.

Now, the best game to get the fairest price is to play; RRRGGB  i.e (RED, RED, RED, GREEN, GREEN,BLUE)

Fair price = 2(3/6) + 6(1/6) + 0(2/6)

Fair price = $2

Read more about Fair Price at; brainly.com/question/24855677

#SPJ10

7 0
2 years ago
Use diagrams or the description of equivalent ratios to show thay 2:3,4:6, and 8:12 are equivalent
VikaD [51]
So
lets say we have
a/b=2a/2b
we know that if we invert one and multiply it by the other (divide them), we get 1 because a/a=1 where a=a

so
2/3 and 4/6 are equivelent because if you divide them we get 12/12=1

2/3 and 8/12 are equivilent because if you divide them we get 24/24=1

and sinde 2/3=4/6 and 2/3=8/12, 2/3=4/6=8/12

they are equivlent
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Laura is 6 feet tall how tall is she in inches
    6·2 answers
  • Tom practiced piano 1 and 1/3 hours on Monday. If he spent half as much time practicing on Tuesday, how long did he practice on
    5·1 answer
  • A city council consists of six democrats and seven republicans. if a committee of five people is​ selected, find the probability
    5·1 answer
  • 35% of 20 is what number?
    15·2 answers
  • A Broadway musical was attended by a total of 2,838 people, including men, women, and children. The number of women who attended
    8·1 answer
  • 6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?
    15·2 answers
  • HELP PLEASE MATHEMATICS SIMPLIFY!!!!
    13·1 answer
  • If 34 container of paint covers 35 of a wall, which statement is true?
    11·1 answer
  • Which of the slopes below represents a line that is perpendicular to the line =13+4 ?
    10·1 answer
  • 1,8,27,64<br><br>find the rule and show how did you find it​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!