1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
3 years ago
11

Aisha can bake 12 cookies with each scoop of flour. How many scoops of flour does Aisha need in order to bake 24 cookies? ​

Mathematics
1 answer:
Alik [6]3 years ago
7 0
It would be 2 scoops
You might be interested in
A local sawmill sells a total of 250,000 board feet of hardwood each year. The ratio of softwood sold to hardwood sold is 5: 3.
IrinaK [193]

Answer:

look i need help on the smae thing so sorry

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Matt and Tikka thought of the same number. Matt added 7 to that number and then doubled the result. He got 26. Tikka did the sam
Reptile [31]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Matt ended up with 26.

We reverse the steps he did to get the original number that both people thought of.

26 / 2 = 13

13 - 7 = 6

6 is the original number.

Tikka did the same operations but in the reverse order so...

6 X 2 = 12

12 + 7 = 19

3 0
3 years ago
Which of the following is either a median or an altitude?
Blizzard [7]

Answer:

PR is an altitude

QT is a median.

Step-by-step explanation:

The altitude is the perpendicular height and the median is a line from 1 vertex to the middle of the opposite side.

5 0
3 years ago
What is the equation of a line when the slope is 7 and the y-intercept is -9.
den301095 [7]

Answer:

y = 7x - 9

Step-by-step explanation:

y = mx+b

    m = slope = 7

    b = y-intercept = -9

5 0
3 years ago
3 books cost $150 and one book is half of the total amount of the other two books. what is the amount of the books
Margaret [11]
$50 each
(2 books + 1 book : $100 + $50 = $150)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Two people working together can complete a job in 6 hours. If one of them
    10·2 answers
  • .072 divided by 345.000 round to the nearest tenth
    7·1 answer
  • Name a three-dimensional shape that has four triangular faces and one rectangular face. Name a three-dimensional shaoe that has
    8·1 answer
  • What is 3x3 – 11x2 – 26x + 30 divided by x – 5?
    6·2 answers
  • What is the ratio that is equivalent to 10:5
    12·1 answer
  • As the number of sides of a regular polygon increases what happens to the shape of the polygon?
    7·2 answers
  • What is the unit rate for A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59
    15·2 answers
  • A parallelogram has an area of 100 square units its perimeter is between 40 and 60 units list to possible that dimensions for th
    6·1 answer
  • Which value of xis
    15·1 answer
  • How will the graph of line y = -5x + 7 be affected if the 7 is changed to –7?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!