Answer:
not all are like that and some are like that because there family struggles so they can't buy alot of things or many take showers there are many reasons
Answer:
the equation of the line is y = -3x - 6
Step-by-step explanation:
Note that since (0, -6) is the y-intercept, we can write the slope-intercept equation of the line as y = mx - 6. The other given point is (-2, 0) (which happens to be the x-intercept also). Starting with y = mx - 6, replace y with 0 and x with -2:
0 = m(-2) - 6. We now solve this for the slope, m: 0 = -2m - 6 becomes
2m = -6, or m = -3.
With m = -3 and b = -6, the equation of the line is y = -3x - 6
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:
2Ab^2
Step-by-step explanation:
I think its right