Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Job 765:
Direct material= $5,670
Direct labor= $3,500
Machine Hours= 27
Job 766:
Direct material= $8,900
Direct labor= $4,775
Machine Hours= 44
Job 765 produced 152 units, and Job 766 consisted of 250 units.
Assuming that the predetermined overhead rate is applied by using machine hours at a rate of $200 per hour.
Costs sheet:
<u>Job 765:</u>
Direct material= 5,670
Direct labor= 3,500
Allocated overhead= 200*27= 5,400
Total cost= 14,570
Unitary cost= 14,570/152= $95.85
<u>Job 766:</u>
Direct material= 8,900
Direct labor= 4,775
Allocated overhead= 200*44= 8,800
Total cost= 22,475
Unitary cost= 22,475/250= $89.9
Answer:
Direct labor cost= $31,200
Explanation:
Giving the following information:
Production= 48,000 units
Standard time= 3 minutes per unit
Rate= $13 per hour
First, we need to calculate the number of hours required:
The proportion of minuted per hour= 3/60= 0.05
Number of hours= 48,000*0.05= 2,400 hours
Now, the direct labor cost:
Direct labor cost= 2,400*13= $31,200
Answer: See explanation
Explanation:
A pay off matrix has been attached.
If Fizzo decides to advertise, it will earn a profit of ($8 million) if Pop Hop advertises and a profit of ($15 million) if Pop Hop does not advertise.
If Fizzo decides not to advertise, then, it will earn a profit of ($2 million) if Pop Hop advertises and on the other hand, a profit of ($11 million) if Pop Hop does not advertise.
If Pop Hop advertises, then Fizzo makes a higher profit if it chooses (to advertise). On the other hand, if Pop Hop doesn't advertise, then Fizzo will make higher profit if it chooses (to advertise).
In a scenario whereby the firms act independently, the strategies that they will choose is that that both of the firms will prefer and choose to advertise.
Answer:
A personal budget provides <u>a detailed account</u> of income and expenses for a <u>period.</u>
Explanation:
A personal budget is a plan of how one intends to spend their income. It shows the source of income and the total on one side. The expenses are listed on a different side. Each expenditure item is listed and its estimated amount is indicated. The total of all incomes and expenses is shown on their respective sides.
A personal budget may be prepared for a regular income say monthly, weekly, or quarterly payments. It can also be prepared for irregular incomes such as loans, gifts, or bonuses.
Answer:
$16.20
Explanation:
Calculation for How much is the cost per equivalent unit for direct materials
Cost per equivalent unit for direct materials=($36,000+$186,000)/[11,000+(3,000*90%)]
Cost per equivalent unit for direct materials=$222,000/(11,000+2,700)
Cost per equivalent unit for direct materials=$222,000/13,700
Cost per equivalent unit for direct materials=$16.20
Therefore the the cost per equivalent unit for direct materials will be $16.20