1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddik [55]
2 years ago
11

What has prompted you to borrow money from friends or family?

Mathematics
2 answers:
Tcecarenko [31]2 years ago
6 0

Answer:

I needed money  to buy stuff at the mall with my friends because I didn't want to spend my own... :/ lol

Sindrei [870]2 years ago
5 0
So I want have to spend my on :)
You might be interested in
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow. Find the unknown side length, x. Write your answer in simpl
allsm [11]

Answer:

The value of missing side is 32 unit .

Step-by-step explanation:

Given as :

The measure of hypotenuse = h = 60 unit

The other side = base = b = 68 unit

Let The missing side = x unit

Now, <u>From Pythagoras Theorem</u>

Hypotenuse² = Perpendicular² + Base²

And From figure

Or, p² = b² - h²

So, p² = 68² - 60²

Or, x² = 4624 - 3600

Or, x² = 1024

∴  x = \sqrt{1024}

I.e  x = 32 unit

So,The missing side = x = 32 unit

Hence The value of missing side is 32 unit . Answer

4 0
2 years ago
Can someone please help me solve this logarithm equation
solmaris [256]

Answer:

x=\frac{33}{7}

Step-by-step explanation:

Orginal equation:

log_2(x+1)-log_2(x-4)=3

So lets do this step by step.

First, lets add log_2(x-4) to both sides of the equation!

This gives us:

log_2(x+1)=3+log_2(x-4)

Then, when we put this into exponential form, we get:
2^{3+log_2\left(x-4\right)}=\left(x+1\right)

This then equals:

8(x-4) = x-1

This can be simplfied into:

8x-32 = x+1

Then we can add 32 to both sides, and subtract x from both sides to get the variable and number each on their owns ide:

7x=33

Finally, we can divide 33 by 7 to get:
x=\frac{33}{7}

Hope this helps! :3

4 0
2 years ago
Which best describes the translation from the graph y=6x^2 to the graph of y =6(x+1)^2
Sedbober [7]

Answer:

To find the transformation, compare the expression to the parent function and check to see if there is a horizontal or vertical shift, reflection about the x-axis or y-axis, and if there is a vertical stretch.

Parent Function:   y = 6 x ^2

Horizontal Shift: Left  1  Units

Vertical Shift: None

Reflection about the x-axis: None

Reflection about the y-axis: None

Vertical Compression or Stretch: None

3 0
3 years ago
In a summer camp, there were enough food provisions to feed 24 scouts for 8 days. If 32 scouts arrived at the camp, how long wil
yanalaym [24]

Answer: 6 days

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Will give BRAINLIEST! Please help with profit
Anettt [7]

The profit for each product of Basco Board and Shimano Board are $6.65 and $3.36.

Given,

There are two products:  Basco Boards and Shimano Boards

Production cost for Basco Boards.

Direct material =  $24.10

Direct labor = $30.10

Allocated overhead = $15.05

Production cost for Shimano Boards.

Direct material = $36.20

Direct labor = $51.20

Allocated overhead = $18.20

<h3>What is profit?</h3>

Profit is the amount that we gain when a product is sold at a price that is more than the cost it used to make the product.

Selling price - Cost price = profit.

Profit for Basco Boards:

The cost to make one product of Basco Boards = Direct material + Direct labor + Allocated overhead

= $24.10 + $30.10 + $15.05

= $69.25

Cost per unit = Selling price = $75.90

Profit = $75.90 - $69.25

Profit = $6.65

Profit for Shimano Boards:

The cost to make one product of Shimano Boards = Direct material + Direct labor + Allocated overhead

= $36.20 + $51.20 + $18.20

= $105.6

Cost per unit = Selling price = $108.96

Profit = $108.96 - $105.6

Profit = $3.36

The profit for each product of Basco Board and Shimano Board are $6.65 and $3.36.


Learn more about profit here:

brainly.com/question/20522502

#SPJ1

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 5x47 solve it mentally
    14·2 answers
  • I'm too tired to do this.
    10·2 answers
  • What are the solutions to the nonlinear system of equations below? Check all that apply.
    6·2 answers
  • What are the zeros of the polynomial function? f(x)=x2−12x+20 Enter your answers in the boxes. The zeros of f(x) are and
    7·2 answers
  • Is 0.11 * 10-6 in scientific notation? If not, explain.
    9·2 answers
  • f(x)=x^2; vertical shrink by a factor of 1/2 and a reflection in the y-axis, followed by a translation 1 unit down​
    14·1 answer
  • A ladder is placed against a wall. The foot of the ladder is 3 feet away from the wall and the top of the ladder hits the wall 1
    9·1 answer
  • How many times does 20 go to 140
    6·2 answers
  • The ratio : y is 3:1
    13·1 answer
  • A 2-pack of corn dogs costs $1.96. What is the unit price?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!